Servis

Kalendář

SHREDLAGE ®. Revoluce ve stájích

U dojného skotu se zvýšila užitkovost a zlepšilo se zdraví. A to vše díky technologii, která pracuje s extrémně dlouhou délkou řezanky 26 -30 mm, jenž následně prochází ještě intenzivním pomačkáním válci SHREDLAGE®.

Technologie zvyšující užitkovost


Jsou tomu necelé čtyři roky, co společnost CLAAS zakoupila patentovanou technologii SHREDLAGE® od stejnojmenného amerického výrobce. Od té doby proběhla doslova revoluce ve stájích.
U dojného skotu se zvýšila užitkovost a zlepšilo se zdraví. A to vše díky technologii, která pracuje s extrémně dlouhou délkou řezanky 26 -30 mm, jenž následně prochází ještě intenzivním pomačkáním válci SHREDLAGE®.

Díky drtiči zrna MULTI CROP CRACKER může dnes řezačka CLAAS JAGUAR splnit celé spektrum požadavků na řezanku včetně silně rozvlákněného materiálu s délkou až 30 mm v souladu s technologií SHREDLAGE®.

 

S každým článkem celé linky jsou v podniku Kelečsko dlouhodobě spokojeni a proto, když před dvěma lety uvažovali o koupi nové řezačky, bylo jasné, že to bude opět stroj značky CLAAS. KELEČSKO a.s.

 

Do doby, než byl pořízen nový JAGUAR, sklízela se kukuřice na krátkou řezanku. Nový stroj s technologií SHREDLAGE® umožnil přechod z krátké na velmi dlouhou řezanku, což se zdá být přínosem.
AG-Stema spol. s r.o.

obr.1

Různá technologie


Požadavky na délku i strukturu řezanky se velmi různí a ovlivňuje je například zamýšlené další využití řezanky. Materiál nejdříve prochází řezacím ústrojím s nožovým bubnem V -Classic, které ho nařeže na požadovanou délku a následně vstupuje do drtiče zrna MULTI CROP CRACKERU. Lze tedy říci, že řezací ústrojí odpovídá za délku a drtič zrna za strukturu řezanky.
Pro bioplynové stanice je požadavek na délku řezanky většinou od 3,5 do 12 mm s velmi jemnou strukturou a vysokým narušením slupky zrna. Takový materiál lze podávat i jako krmivo, avšak musí být doplněn materiálem bohatým na hrubou vlákninu.
Délka řezanky klasické siláže produkovaná konvenční technologií, má většinou délku 12 až 22 mm. Požaduje se dostatečně narušené zrno, avšak další složky řezanky nejsou důkladně rozvlákněny. Materiál se využívá pro produkci siláže pro zkrmení skotem.
Další technologií je SHREDLGE®, kdy je řezanka nařezána na délku až 30 mm a zároveň je důkladně zpracována mačkacími válci. Zrno je vysoce narušeno a rozmělněno a také ostatní materiál (například stonek) je intenzivně (podélně) rozvlákněn. Díky rozdrcenému zrno je materiál bohatý na snadno dostupný škrob, zatímco hrubá struktura zlepšuje proces přežvykování. Intenzivním pomačkáním se navíc zvýší plocha pořezaného materiálu a tím dochází k zřetelně lepší bakteriální fermentaci. Výsledkem je kvalitnější krmivo, jeho vyšší příjem a plné nutriční využití. Navíc díky rozřezání měkkých částí v podélném směru lze materiál velmi dobře udusat na silážní jámě, což je jedním z faktorů, jenž rozhoduje o kvalitě siláže.

obr_2

JAGUAR umí vše


Mnoho firem provozujících řezačku JAGUAR s ní koná i zemědělské služby a potřebuje proto, aby stroj dokázal zvládnout všechny požadavky na řezanku.
To je snadné, neboť nový drtič zrna MULTI CROP CRACKER je možné osadit různými mačkacími válci, a tak flexibilně měnit strukturu řezanky. Koncepce MCC CLASSIC určená pro kratší jemnější řezanku představuje válce s klasickým profilem pilových zubů a rozdílem rychlosti otáček mezi válci 30 %. 

Osazení systémem MCC MAX je ideální pro délku řezanky 7 až 22 mm. Na válcích jsou znatelné prstencové segmenty, jejichž geometrie zaručí, že řezanka je nejen pomačkána a narušena třením, ale rozmělněna i pomocí řezacích a smykových sil.


Při využití technologie SHREDLAGE® je MULTI CROP CRACKER osazen speciálními SHREDLAGE® válci, přičemž řezanka by měla být extrémně dlouhá 26 až 30 mm. Válce se vyznačují profilem pilovitých zubů s dodatečnou protiběžnou spirálovitou drážkou. Rozdíl v rychlosti otáčení válců v systému SHREDLAGE® je 50 %.
Řezačky řady Jaguar jsou povedené stroje a dokážou se zapojit nejen ve sklizni kukuřice, ale i pícnin. V takovém případě je drtič zrna zcela odmontován.

obr_4

Zkušenosti z praxe


Společnost Kelečsko a.s. se sídlem v Kelči jedním z podniků, které řezačku JAGUAR provozují. Podnik se zabývá rostlinnou i živočišnou výrobou a některými dalšími činnostmi jako je například výroba krmných směsí. Celkem hospodaří na 2300 ha zemědělské půdy z čehož 1800 ha zaujímá orná půda a zbytek jsou trvalé travní porosty. Co se týká živočišné výroby, chová Kelečsko a.s. mimo jiné i 600 dojných krav holštýnského plemene.
Chov dojného skotu je velmi náročný a jedním z faktorů, který významně ovlivňuje užitkovost je kvalitní krmivo. V podniku Kelečsko provozují kompletní linku pro sklizeň pícnin poskládanou ze strojů značky CLAAS. Sečení řeší kombinace čelně nesené a dvou vzadu nesených žacích strojů DISCO, následuje obraceč VOLTO a shrnovač LINER 1200. Sklizeň pak může pokračovat sběracími vozy, lisy nebo sklízecí řezačkou JAGUAR.

S každým článkem celé linky jsou v podniku Kelečsko dlouhodobě spokojeni a proto, když před dvěma lety uvažovali o koupi nové řezačky, bylo jasné, že to bude opět stroj značky CLAAS.


Nakonec se rozhodli pro sklízecí řezačku CLAAS JAGUAR 850 a rovnou k ní přikoupili i technologii SHREDLAGE®.

Momentálně má řezačka za sebou první sezónu a dojný skot si aktuálně pochutnává na siláži, jež připravila. Použita byla technologie SHREDLAGE® a výsledek předčil očekávání. Delší, rozvlákněná řezanka zvýšila přitažlivost krmné dávky, dojný skot zvýšil příjem sušiny a zvýšila se též užitkovost. V číslech to pro podnik znamená z původní denní užitkovosti 14000 litrů na 17000 litrů.

obr_5

SHREDLAGE® se osvědčil


Dobré zkušenosti má s technologií SHREDLAGE® i Miroslav Šulík, který spolu se svou manželkou Zuzanou Šulíkovou před 25 lety založili společnost AG-Stema spol. s r.o. a hospodaří na 820 hektarech. Kromě rostlinné produkce je na dvou farmách Študlov a Střelná chován dojný i masný skot. Loni podnik zakoupil v pořadí již třetí řezačku JAGUAR. Předposledním modelem byl JAGUAR 850 a na farmu přišel v roce 2006. Loni ho vyměnili za nový model JAGUAR 860 s technologií SHREDLAGE®.
Specifikem podniku je pěstování kukuřice v relativně velké nadmořské výšce 530 m.n.m. Výnos proto nebývá nikterak závratný.

Do doby, než byl pořízen nový JAGUAR, sklízela se kukuřice na krátkou řezanku. Nový stroj s technologií SHREDLAGE® umožnil přechod z krátké na velmi dlouhou řezanku, což se zdá být přínosem.

Vyšší podíl hrubé vlákniny snižuje riziko hnilob v bachoru, zvyšuje využití nutričního potenciálu krmné dávky a tím dochází i k zvýšení užitkovosti skotu.

obr_6

Ucelená linka sklizně pícnin

Na obou výše zmíněných farmách jsou s linkou pro sklizeň pícnin od společnosti CLAAS spokojeni. Stejně tak si pochvalují práci řezačky JAGUAR vybavenou technologií SHREDLAGE®.

Výsledky s dlouhou řezankou předčily očekávání, a i když krmivo ve vztahu k užitkovosti jen jedním z faktorů, SHREDLAGE® má podle zástupců obou farem na užitkovost pozitivní vliv.

Martina Karásková/Profi Press

Novinky

ŽNĚ BEZ HRANIC #5

3. 8. 2020

Audience u královny sklízecích mlátiček. CLAAS LEXION 8900 TERRA TRAC.

Číst více

ŽNĚ BEZ HRANIC #4

27. 7. 2020

Královna českých polí sklízecí mlátčka CLAAS LEXION 8900 TERRA TRAC budí respekt.

Číst více

ŽNĚ BEZ HRANIC #3

18. 7. 2020

Nějvětší a nejvýkonnější sklízecí mlátičky na světě v akci.

Číst více

Nový CEMIS 700 pro aplikace ISOBUS

14. 7. 2020

Důležité funkce pracovního nářadí vždy pod kontrolou.

Číst více

ŽNĚ BEZ HRANIC #2

10. 7. 2020

Telematika v hlavní roli. Sklízet čas. Šetřit peníze.

Číst více

CLAAS TORION. Více výkonu a více dynamiky

10. 7. 2020

Aktualizace emisní normy na Stage V přináší větší výkon i větší komfort.

Číst více

Žací lišta MAX CUT nyní v pracovní šířce od 2,2 m

9. 7. 2020

Nové vzadu nesené žací ústrojí CLAAS se ztranově zavěšeným těžištěm

Číst více

ŽNĚ BEZ HRANIC #1

3. 7. 2020

Pilot sklízecí mlátičky CLAAS: Daniel Hadrava, který pod vlajkou AGRALL servis, a.s. zajišťuje skliz ...

Číst více

DRTIVÉ VÍTĚZSTVÍ AGRALLU!

1. 7. 2020

Potvrzeno! Technologický vůdce je AGRALL. Rozhodla Česká technologická platforma pro zemědělství.

Číst více

ŽNĚ BEZ HRANIC

25. 6. 2020

Nový speciál reportéra Daniela Hadravy, který informuje ze ŽNÍ příběh sklízecí mlátičky CLAAS LEXION ...

Číst více

Vytvořeno v X Production s.r.o.