Servis

CLAAS CONNECT

Kalendář

Lepší využití hnojiva i vyšší produktivita

Rhea Holding výrazně rozšířila arzenál o novou techniku CLAAS a Kaweco.

Pod křídla skupiny Rhea Holding spadá několik společností. Působí v šesti různých oborech, ale tím stěžejním je zemědělství. Zemědělské podniky skupiny obhospodařují 21500 ha zemědělské půdy a zabývají se jak rostlinnou, tak živočišnou výrobou. A právě díky živočišné výrobě potřebují ročně aplikovat 140000 tunkejdy a digestátu. Od společnosti AGRALL zemědělská technika a.s. si proto nově pořídily soupravu traktoru CLAAS XERION a aplikační cisterny Kaweco DTS 21 m3 s několika aplikátory.

 

Klasické zemědělství

Pozemky zemědělských podniků skupiny Rhea Holding se nacházejí na jižní a jihozápadní Moravě, na jižním Slovensku a v jižních Čechách a zabývají se klasickou zemědělskou prvovýrobou. Z rostlinné výroby se zaměřují na produkci potravinářské pšenice, sladovnického ječmene, řepky ozimé, hrachu, slunečnice, zrnové kukuřice a plodin sloužících jako krmivová základna pro živočišnou výrobu. Kromě toho má Rhea Holding na Slovensku 45 ha vinic a na Moravě dalších 70 ha.

Co se živočišné výroby týká celkem chová skupina 2850 kusů dojnic v uzavřeném obratu stáda a ročně dodává do mlékárny 30 milionů litrů mléka a vyprodukuje bezmála 700tisíc kilogramů hovězího masa. Dále skupina chová 1450 prasnic a ročně vyprodukuje 3,5 milionů kilogramů vepřového masa. Nechybí ani výkrm kuřecích brojlerů, přičemž jeden turnus má zástav 560 000 kusů kuřat. Roční produkce činí 8,5 milionů kilogramů drůbežího masa. Zajímavostí je i chov ryb v rybnících na Českomoravské vrchovině. Z 95 % jde o chov kaprovitých, ale jako vedlejší ryby jsou chovány lín, candát, štika, sumec a amur. Kromě toho se chov ve dvou střediskách Velké Meziříčí a Ujačov zaměřuje lososovité druhy.

Dobré vztahy

Jak je patrné z výše napsaného, je Rhea Holding velkou skupinou, a aby její podniky mohly efektivně hospodařit, potřebují pro své činnosti kvalitní a moderní techniku. Už několik let proto spolupracují s výhradním dodavatelem techniky Claas do České republiky společností AGRALL zemědělská technika a.s. a vztahy obou firem jsou nadstandardní. Podniky jsou vybaveny traktory CLAAS, pro sklizeň kukuřice a pícnin využívají řezačky CLAAS JAGUAR a ve žních provozují sklízecí mlátičky CLAAS LEXION.

 

Nová kejdová linka

Zamýšleným cílem reorganizace kejdové linky včetně zakoupení nové techniky je zvýšit produktivitu práce a rovněž správně hnojivo využít. Aplikací na povrch totiž dochází k úniku cenných živin především dusíku, který uniká do ovzduší ve formě čpavku. Při okamžitým zapravení kejdy nebo digestátu je možné redukovat ztráty dusíku až o 80 %. To má navíc další pozitivní projev a tím je významné snížení zápachu, který při aplikaci vzniká a který obtěžuje například osazenstvo blízkých sídel.  V současné době je k dispozici několik aplikačních technologií, které zajišťují minimální únik čpavku do ovzduší a zároveň nabízí dostatečnou přesnost a rovnoměrné dávkování. Jednou z nich je využití aplikátoru s vlečnými hadicemi, který se používá při hnojení na list během vegetace například u kukuřice nebo obilovin. Další možností je aplikátor, který aplikuje kejdu a hned ji zapraví do země. S takovým strojem je možní redukovat únik čpavku až o 95 %.

K soupravě proto Rhea Holding koupila arzenál rovnou tří aplikátorů, hadicového aplikátoru Bomech Multi 12 m, talířového aplikátoru Väderstad Carrrier CX 525 a travního aplikátoru KAWECO PRO-JECT 870 a travního.

 

CLAAS XERION, ověřený tahoun

Tažným prostředkem soupravy je známý nosič nářadí CLAAS XERION 5000 TRAC. Jeho koncepce čtyř stejně velkých kol zajišťuje vysoký tažný výkon, a i když je to obr, chlubit se může obratností. Vzhledem ke své váze je již ve standardu vybaven systémem automatické regulace tlaku vzduchu v pneumatikách, čímž lze snížit negativní dopady spojené s utužením půdy a snižuje se i prokluz.

Poháněn je šestiválcovým motorem Mercedes Benz s maximálním výkon 530 koní a maximálním točivým momentem 2600 Nm. Už při nízkých otáčkách je k dispozici velký točivý moment a koncepce nízkých otáček také snižuje volnoběžné otáčky z 800 ot/min na 730 ot/min. Zařazení technologií SCR, oxidačního katalyzátoru a filtru pevných částic dává traktoru možnost plnit emisní normu Stage V.  Výkon je převáděn prověřenou plynulou převodovkou CMATIC s hydrostaticky mechanickým větvením výkonu a hydraulickým systémem s výkonovou hydraulikou s průtokem až 250 l/min.

 

Aplikační cisterna Kaweco

Druhým členem soupravy je cisterna Double Twin Shift s kapacitou 21 m3. Postavena je na jednonápravovém podvozku a ke XERIONu je cisterna připojena pomocí koncepce tzv. labutího krku. Připojení s koulí o průměru 110 mm pojme svislé zatížení až 15 t na každou nápravu, a navíc umožňuje malý poloměr otáčení a zřetelně zkracuje délku soupravy. Zajímavostí je fakt, že na jedné nápravě jsou v řadě čtyři kola, přičemž ty vnější je možné na poli hydraulicky o 50 cm vysunout. Každé kolo tak jede ve vlastní široké stopě, hmotnost cisterny je rozložena a snižuje se měrný tlak na půdu. Navíc je cisterna stabilnější a zvyšuje se i svahová dostupnost. Nádrž cisterny je vyrobena z pozinkované oceli a má speciální povrchovou úpravu proti agresivním materiálům. Kejda nebo digestát je veden deseti palcovým potrubím a od dokovacího ramena až po čerpadlo je celé potrubí navrhnuto s co nejméně záhyby. Kapacita čerpadla činí 9000 l/min a kejda je do nádrže vedena přes řezací ústrojí a lapač kamenů. Na výtlačné straně čerpadla se nachází trojcestný ventil, který automaticky ovládá směr toku kejdy buď k aplikátoru nebo do nádrže. Na souvratích není třeba čerpadlo vypínat, ale kejda cirkuluje zpět do nádrže a při opětovném spuštění aplikace je průtok k aplikátoru velmi rychle obnoven.

 

Trojice aplikátorů

Při předávání byla souprava vybavena botkovým hadicovým aplikátorem Bomech s pracovním záběrem 12 m. S tímto aplikátorem bude souprava aplikovat hnojivo na list u obilovin a řepky.

Výhodou aplikátoru Bomech Multi je jeho nízká hmotnost. Rám aplikátoru je vyroben z hliníku a vybaven je 48 hadicemi s aplikačními botkami. V pracovní pozici velmi dobře vyrovnává nerovnosti a hydraulicky lze samozřejmě složit do přepravní pozice.

Dalším aplikátorem je talířový aplikátor Väderstad Carrier X 525 s pracovním záběrem 5,25 m. Postavený je na pozinkovaném rámu, a kromě aplikace okamžitě kejdu zapraví. Má k tomu připravené dvě řady talířů a válec. Kejda je vedena z nádrže do nové rozdělovací hlavy a z ní pak do jednotlivých hadic. Hadice jsou robustní a oproti předešlé verzi slibují ještě delší životnost. Hnojivo je také nově ukládáno až do drážky za první řadu talířů. Novinkou je rovněž ochrana pístnic a hydraulický zámek „křídel“, takže obsluha stroje vše zvládne z kabiny traktoru.

Přímo od společnosti Kaweco doplňuje dvojici aplikátorů travní injektor Pro-Ject s pracovním záběrem 8,7 m. Travní injektor aplikuje kejdu přímo do travního porostu. Hnojivo je lépe využito, a navíc se tímto zabrání znečištění případných senáží. Travní aplikátor Kaweco Pro-Ject je zkonstruován tak, aby mohl pracovat téměř bezúdržbově. Tak například ke kopírování povrchu nejsou použity složité systémy. Namísto toho jsou elementy aplikátoru zavěšeny přes gumové segmenty. Rám stroje je stejně jako hadice robustní a díky ošetření pozinkováním je odolný vůči agresivnímu prostředí, kterým organická hnojiva jsou.

Výhra na všech stranách

Nová kejdová linka bude obsluhovat všechny zemědělské podniky skupiny Rhea Holding, takže souprava CLAAS XERION a cisterny Kaweco s třemi aplikátory bude nejspíš neustále v provozu. Produktivita kejdové linky se díky nové aplikační soupravě určitě zvýší a zapravením hnojiva se zlepší i využití živin. V neposlední řadě se pravděpodobně zvýší i komfort všech obyvatel v blízkosti pozemků, na kterých se bude aplikovat, neboť zapravené hnojivo již nebude zapáchat. Soupravě přejeme mnoho šťastně aplikovaných kubíků kejdy.

Obr.1: Slavnostní křest nové soupravy si vzal na starost Ing. Václav Němec, produktový manažer CLAAS traktory ve společnosti AGRALL.

Text: Martina Karásková

Novinky

eXPERT CAMP - Sběrací lisy CLAAS. DRUHÝ DÍL

13. 5. 2021

Posviťme si na detail: Jedny z nejlepších sběracích lisů na světě CLAAS ROLLANT a VARIANT, ...

Číst více

CLAAS začal spolupracovat se startupem AgXeed

12. 5. 2021

Cílem je uvést polního robota na trh v roce 2022.

Číst více

Každý stroj, každý proces u nás prochází vývojem do posledního detailu

11. 5. 2021

a to ve fázích koncepce, modelování, testování, prototypování a hlavně pak i ve výrob ...

Číst více

eXPERT CAMP - Sklízecí mlátičky CLAAS. PRVNÍ DÍL

6. 5. 2021

Posviťme si na detail nejlepších sklízecích mlátiček na světě CLAAS LEXION. Detailní pohled na nejl ...

Číst více

Akční nabídka otočných nožů ORIGINAL

5. 5. 2021

Otočné nože ORIGINAL Vám nabízejí vysokou kvalitu práce s klidným a rovnoměrným chodem ve ...

Číst více

Traktory CLAAS se vyrábějí v Le Mans ve Francii, ale jezdí po celém světě, tak jako i u nás v České republice.

5. 5. 2021

Do nové továrny na jejich výrobu vás pozveme už 21. května   Traktory CLAAS se vyrábějí v&nbs ...

Číst více

AGRALL eXPERT CAMP

19. 4. 2021

Virtuální eXPERTNÍ prezentace. Posviťte si s námi na naše stroje a připojte se k prof ...

Číst více

Statek Sobětice opět zvolil novou řezačku značky CLAAS

15. 4. 2021

Podle slov mechanizátora pana Josefa Ceplechy pokračuje statek v nastaveném standartu s ře ...

Číst více

Příběh úspěchu v minulosti, současnosti a pohled i do budoucnosti.

13. 4. 2021

V roce 2003 započala nová etapa výroby traktorů v Le Mans. Letos, přesně 21. května, se po ...

Číst více

Nová měřítka ve výkonu i účinnosti

9. 4. 2021

Posvítili jsme si detailně na důležitá fakta sklízecí mlátičky LEXION.

Číst více

Vytvořeno v X Production s.r.o.