class vaderstad

TUCANO - nový systém ovládání a vyrovnání náklonu MONTANA

17. 08. 2018

 

 

 

S novým terminálem CEBIS, rozšířenou modelovou řadou a optimálním vyrovnáním náklonu začíná CLAAS novou modelovou řadu. Poprvé jsou v této výrobní řadě k dispozici modely s vyrovnáním náklonu.

 

Sklízecí mlátičky nyní nabízí asistenční systém pro řidiče AUTO CROP FLOW ke kontrole toku materiálu a AUTO SLOPE pro přizpůsobení otáček ventilátoru a také zásobník zrna o objemu 11.000 l. TUCANO 580 je nový TOP model této výrobní řady.

 

Nastoupit a pracovat

Nový terminál CEBIS v kombinaci s nově navrženou loketní opěrkou umožňuje řidiči intuitivní nastavení všech podstatných funkcí sklízecí mlátičky – a to bez předchozích znalostí stroje. CEBIS může být řízen i jako předtím přes ovládací panel, ale také přímou volbou na dotykovém monitoru. Jeden dotyk prstu na mláticí ústrojí například aktivuje rozsáhlé dialogové okno pro nastavení rychlosti bubnu. Řidič provede nastavení intuitivně – stejně jako to dělá na svém chytrém telefonu. Všechny důležité funkce stroje jsou k tomu ovladatelné přes spínače na loketní opěrce. Navíc je nový CEBIS doplněn o oblíbené nastavení. Řidič zde uloží individuální funkce pro ovládání stroje a může je opět rychle vyvolat přes ovládací pole na multifunkční páce CMOTION.

 

Optimální viditelnost za všech podmínek je zajištěna širokou škálou množností nastavení terminálu. Může se otáčet z normální polohy v zorném poli řidiče zcela vpravo, vedle loketní opěrky. Díky tomu má řidič stále optimální výhled na sklizňový adaptér na okraji pole nebo v polehlém obilí.

 

Vyrovnání náklonu MONTANA

Pět modelů TUCANO je poprvé k dispozici přímo z výroby jako MONTANA. Systém vyrovnává boční úhel sklonu do 16%, u sklízecí mlátičky TUCANO 560 a 430 do 18%. Na poli se všechny funkce provádí automaticky, aktuální úhel sklonu a sečení je zobrazen v CEBIS. U modelů MONTANA pracuje 2stupňová manuální převodovka s automatickým nastavením zátěže. Oba stupně mají dva rychlostní rozsahy, které se mění v závislosti na zatížení pojezdového ústrojí. Manuální průběh řazení není nutný, stroj přepne automaticky na menší pojezdovou rychlost, když je zapotřebí vysoká tahová síla. Nový pohon všech kol modelů MONTANA dodává až o 70% více tahové síly v porovnání se standardním pohonem všech kol. Volitelně je k dispozici uzávěrka diferenciálu pro přední nápravu. Vyrovnání náklonu je k dostání u hybridních strojů APS TUCANO 580, 570 a 560 stejně tak i u APS 6vytřasadlových TUCANO 450 a u APS 5vytřasadlových TUCANO 430.

 

 

AUTO CROP FLOW a objem zásobníku zrna až 11.000 litrů

Asistenční systém pro řidiče AUTO CROP FLOW, který je používaný už v sérii LEXION, je nyní dostupný i pro modely TUCANO. Nepřetržitá kontrola otáček mláticího ústrojí, separačního ústrojí zbytkového zrna, řezačky slámy a motoru zabrání ucpání stroje a přetížení. To znamená, že sklízecí mlátička může při rozdílných podmínkách pracovat blíž na hranici výkonu i s méně zkušenými řidiči.

Nová funkce AUTO SLPE se osvědčila již v mlátičce LEXION. Systém plynule nastavuje otáčky ventilátoru na podélném sklonu stroje. Systém čištění vždy pracuje optimálně při měnících se podmínkách při jízdě do svahu i ze svahu.

Objem zásobníku zrna je nyní až 11.000 litrů i u verze MONTANA. Automatická klapka vysypávacího šneku spolehlivě zabraňuje zbytkovému vypadávání zrna, i když je šnek ještě plný.

 

CLAAS také představil následující praktické detaily:

  • Pro lepší viditelnost v prašných podmínkách a ve tmě je k dispozici odsávání prachu na šikmém dopravníku.
  • Úhrabky jsou zobrazeny v CEBIS a mohou být posouzeny společně se ztrátami.
  • Více úložného prostoru pro nářadí a díly pro údržbu
  • Dodatečné a větší kryty pro údržbu motoru a separačního ústrojí zbytkového zrna.
  • Nádrž na vodu pro umytí rukou.

 

Výrobní řadu TUCANO tvoří celkem 15 modelů, od nového TUCANA 580 s 280 kW/381 k až po TUCANO 320 se 180 kW/245 k. Všechny motory této výrobní řady jsou od Mercedes Benz a splňují emisní normu Stage V (Tier 5) a pracují nyní s DYNAMIC POWER. Tato funkce známá u sklízecí řezačky JAGUAR umožňuje nastavit křivku výkonu motoru na aktuální podmínky provozu. Úspora paliva je možná, je-li zapotřebí menší výkon, např. při ukládání řádků. Pokud je opět zapotřebí vyššího výkonu, např. při vysypávání, je opět k dispozici plný výkon motoru. Další možnost úspory nabízí stroje díky sníženým otáčkám motoru při maximálním zatížení na 1900 ot/min a snížením otáček volnoběhu na 850 ot/min.


Přehled modelů