class vaderstad

Nová výrobní řada SCORPION

22. 11. 2017

 

Více modelů, větší výkon a komfort 

CLAAS představuje s kooperačním partnerem Liebherr novou výrobní řadu teleskopického nakladače SCORPION

Harsewinkel, listopad 2017. S osvědčenými modely SCORPION stanovuje CLAAS po mnoho let měřítka v oblasti techniky teleskopických nakladačů. Nyní prezentuje zcela novou výrobní řadu SCORPION, která byla poprvé vyvinuta s kooperačním partnerem - firmou Liebherr. Díky větším nosnostem a novým asistenčním systémům pro řidiče nabízejí nové modely SCORPION vyšší manipulační výkon, ještě více komfortu, hospodárnosti i optimalizované spolehlivosti a bezpečnosti.  To zajišťuje řada nových funkcí jako koncepce DYNAMIC POWER k řízení motoru, nový asistenční systém pro řidiče SMART LOADING k jemnému ovládání pracovní hydrauliky a s pojistkou proti přetížení, plně automatická parkovací brzda, řízený psí chod jako čtvrtý způsob řízení i zcela nová koncepce kabiny.

Přehled modelů

SCORPION

 

635

732

736

741

1033

746

756

Nosnost

t

3,5

3,2

3,6

4,1

3,3

4,6

5,6

Výška zdvihu

m

6,13

6,93

6,93

6,93

9,75

7,03

7,03

Pracovní hydraulika
(zubový hydrog./load sensing)

l/min

106/160

106/160

106/160

106/160

106/160

-/200

-/200

Výkon
(ECE R120)

kW/
k

100/136

100/136

100/136

100/136

100/136

115/156

115/156

Pohon

 

VARI-POWER

VARI-POWER

VARI-POWER

VARI-POWER

VARI-POWER

VARI-POWER

VARI-POWER PLUS

 

Vyšší manipulační výkon

Všechny nové modely SCORPION se vyznačují lepší pracovní hydraulikou a vyšší nosností 3,2 až 5,6 t, které umožňují optimální výkon při manipulaci a vysokou produktivitu díky rychlým cyklům nakládání. Pro nejvyšší požadavky na manipulační výkon bude od prosince roku 2018 k dispozici další model SCORPION s nosností 6 t a výškou zdvihu 9 m. Dalším plusem nové výrobní řady je výkonný pohon pojezdu, který umožňuje velmi pohodlnou a zároveň precizní jízdu. To zajišťuje osvědčená převodovka VAIPOWER, resp. VARIPOWER PLUS, se třemi odstupňovanými rychlostmi, které lze ovládat pohodlně přes joystick. Plus v oblasti bezpečnosti a komfortu nabízí nová elektrohydraulická parkovací brzda, která je automaticky spuštěna při opuštění sedadla řidiče, v klidovém stavu nebo po vypnutí motoru. Sešlápne-li řidič plynový pedál při nastaveném směru jízdy, je parkovací brzda automaticky deaktivována. Všechny modely pracují, stejně jako předchozí výrobní řada, s dieselovými motory Deutz, které poskytují výkon až 156 k (115 kW) a splňují emisní normu Stage IV (Tier4).

 

Nová koncepce chlazení DYNAMIC COOLING

S novou koncepcí DYNAMIC COOLING byl u nové řady SCORPION optimalizován etablovaný systém vedení vzduchu. DYNAMIC COOLING reguluje automaticky otáčky ventilátoru a zaručuje tak při nejrůznějších pracovních podmínkách neustále potřebné chlazení motoru. Vzduch je nasát vepředu, prochází motorem a opět vystupuje v zadní části stroje. Také systém reverzace ventilátoru pracuje zcela automaticky, podle zadaného časového intervalu. Při práci, při které se velmi silně práší, může řidič spustit reverzaci kdykoliv stiskem tlačítka.

 

Více modelů pro jakékoliv využití

Abychom reagovali na všechny požadavky provozu, rozšířil CLAAS paletu produktů o nové modely SCORPION 741 a 1033. SCORPION 741 je kompaktní, obratný, univerzální stroj, který se vyznačuje nadprůměrnou nosností více než 4 t. SCORPION 1033 byl vyvinut zejména pro velký dosah. S výškou zdvihu 9,75 m lze např. balíky slámy pohodlně uložit do vysokých výšek, nebo lze provádět vláčecí práce na obilných silech.

Nový SCORPION 741 je kompaktní a univerzální stroj   

Osvědčená deska s rychlou výměnou

Oba modely disponují, stejně jako celá nová výrobní řada, osvědčenou robustní deskou s rychlou výměnou, která je kompatibilní ke starším pracovním nářadím. Pro modely 1033 a 741 až 635 je v nové výrobní řadě poprvé k dispozici boční podpěra teleskopického výložníku. Tato dodatečná podpěra nabízí při práci s velkým dosahem a extrémním působením páky ještě vyšší bezpečnost a chrání stroj. Pro podniky s menšími nároky na práci s teleskopickým nakladačem jsou k dispozici také základní vstupní modely bez vybavení VARIPOWER s výjimkou Německa.

 

Know-how firmy Liebherr

Při vývoji nové výrobní řady bylo poprvé využito Know-how odborníků v oblasti stavebních strojů Liebherr. Tento inovativní rodinný podnik bude jako kooperační partner podporovat firmu CLAAS také při budoucích projektech. Společně byl pro nové modely SCORPION vyvinut inteligentní design rámu a krytu motoru, který umožňuje optimální přehlednost. Bod upevnění teleskopického výložníku leží nyní hlouběji v rámu, čímž mohl být výhled směrem doprava a dozadu zřetelně rozšířen.

 

Nová koncepce kabiny

Také kabiny nových modelů byly zcela nově přepracovány a nabízejí 360° výhled. Všechny důležité spínače a ovládací prvky jsou přehledně uspořádány a lze je intuitivně ovládat. Centrální zobrazovací prvky jsou soustředěny na 3,5“ displeji, který řidiče informuje o všech důležitých stavech stroje, jako např. pojezdová rychlost, způsob řízení nebo stav hydraulického oleje. Od jara roku 2018 bude volitelně k dispozici také 7“ displej, který bude slučovat všechny funkce.

 

Kratší cykly nakládky díky SMART LOADING

Systém SMART LOADING nových modelů SCORPION slučuje všechny systémy k optimalizaci stroje a díky automatické pojistce proti přetížení zajišťuje, že jsou pracovní funkce optimálně vzájemně sladěny. Volitelně lze integrovat také automatickou paměť polohy lopaty při nakládce s pevnými pozicemi lopaty, které může řidič stanovit stiskem tlačítka na joysticku. Navíc umožňuje SMART LOADING jemné ovládání pracovní hydrauliky, aby bylo dosaženo vyšší přesnosti při stohování ve velkých výškách. Rychlost pracovní hydrauliky může být o polovinu snížena kolébkovým spínačem.

 

Specialista na balíky: Nový SCORPION 1033 je optimalizován pro profesionální manipulaci se slámou 

 

Optimální otáčky motoru při všech provozech

Se SMART ROADING a DYNAMIC POWER se v nových modelech nakladačů SCORPION o optimální otáčky motoru při jízdě po silnici a při teleskopických pracích starají hned dva systémy. Rozšířený systém SMART ROADING přizpůsobuje otáčky při zrychlení a při nejvyšší rychlosti automaticky aktuálnímu vytížení motoru. Je-li vyžadován menší výkon, jsou otáčky motoru automaticky sníženy. DYNAMIC POWER reguluje u modelů 756 a 746 otáčky motoru v závislosti na poloze joysticku. Kombinace obou systémů zaručuje při provozu příjemné jízdní vlastnosti, šetří pohonné hmoty a redukuje hladinu hluku.  

 

 Oba velké modely SCORPION 746 a 756 nabízejí nejvyšší nosnost a zvedací sílu

Řiditelný psí chod

Nové modely SCORPION nabízejí kromě běžného sériového řízení přední nápravy, všech kol a režimu psí chod také další, čtvrtý způsob řízení: manuální řízení psí chod. Na rozdíl od běžného režimu řízení psí chod, zůstává u tohoto režimu přední náprava řiditelná, což přináší výhody u speciálních provozů, jako např. hutnění okrajů na silu, nebo jízda podél stěn hal. Navíc mohou být všechny nové teleskopické nakladače na přání vybaveny systémem CLAAS TELEMATICS. Modely SCORPION 741 a 736 jsou k dispozici s pneumatikami o velikosti 500, které nabízejí ještě vyšší stabilitu a udržují nízký tlak na půdu při práci na poli. 

Nové modely SCORPION pro HRC budou k dispozici od 1. ledna 2018. Od května 2018 budou k dostání modely 635, 732, 736, 741 a 1033 také s motory splňujícími normu Stage IIIA pro LRC.