class vaderstad

Nové technologie zakládání porostu řepky olejné

24. 09. 2017

 

 

   Přesné setí bylo donedávna používáno téměř výhradně pro setí kukuřice, řepy či slunečnice. Společnost Väderstad se rozhodla udat nový směr v přesném setí. Na polích v okolí Kladna byl dne 8.8. založen porost řepky olejné přesným secím strojem Tempo TPV 12. Touto technologií bylo však během letošní sezóny zaseto již několik tisíc hektarů, jak díky našim zákazníkům provozujícím služby, tak i díky podnikům vlastnícím stroj Tempo.  Schopnosti strojů Vaderstad Tempo v oblasti přesného setí jsou již dobře známé po několik let a díky modelové řadě Tempo V se už tak široká paleta plodin, které můžeme tím strojem sít, rozrostla o řepku olejku.

  

  Výsledky na sebe nenechali dlouho čekat, první kontrola porostu byla provedena dne 2. září. Za zmínku stojí to, že pro setí nebylo použito přihnojení pod patu, přestože jím je stroj vybaven. Rozteč řádků byla nastavena na 45 cm, nicméně stejný stroj může být jednoduše přenastaven i na rozteč 75 cm pro setí kukuřice a slunečnice.

     Výsevek byl snížen na téměř 0,6 výsevní jednotky, což v praxi znamená, že na terminálu secího stroje bylo nastaveno          300 000 rostlin na hektar. Jak mužete vidět na druhém snímku pořízeném 7. září, i při tak nízkém výsevku se porost bez problémů zapojuje.

   Poslední snímek byl pořízen dne 11. žáří. Téměř zcela zapojený porost, kde je vetšina rostlin ve stejné fázi růstu a můžeme tak porost snadno a vhodně ošetřovat. K rovnoměrnému vzcházení výrazně napomohla nová zachytávací kola s nastavitetným přítlakem, díky kterým byl zajištěn dobrý kontakt osiva z půdou.

 

 

   Mezi výhody tohoto stroje patří především nízká tahová náročnost a velká denní výkonnost. Při rychlosti 12-14km/h zvládne stroj zasít 40-50ha denně a to i s traktorem o výkonu 170 koňských sil.

Porost budeme nadále sledovat a poté Vás samozřejmě informovat.