class vaderstad

Nová generace velkých traktorů CLAAS AXION 900

13. 07. 2017

 

Výrobní řada velkých traktorů CLAAS AXION 900 pro poskytovatele služeb a velké podniky, která byla poprvé představena v roce 2011, se na trhu velmi rychle etablovala.

Oceňovány jsou především enormní tažná síla, čistý soulad motoru a převodovky, vysoký komfort a vysoká efektivita spotřeby pohonných hmot. Nyní představuje CLAAS novou generaci výrobní řady AXION 900, která se neustále vyvíjí, a nabízí spoustu nových prvků. K nim patří mimo jiné silnější motory s koncepcí nízkých otáček, dále optimalizované ovládání převodovky CMATIC, nový terminál CEBIS s dotykovým displejem a multifunkční ovládací pákou CMOTION i nová varianta vybavení CIS+ s multifunkční loketní opěrkou.

 

 

Výkonné motory a nový top model s výkonem až 445 koní

Všechny nové modely výrobní řady AXION 900 pracují s osvědčenými 6-válcovými motory FPT-Cursor-9 o objemu válců 8,7 l. Motory splňují požadavky emisní normy Stage IV (Tier 4). Navíc jsou sériově vybaveny novým variabilním turbodmychadlem VGT, které zajišťuje dle aktuálního zatížení a otáček optimální plnící tlak. Tím je již při volnoběžných otáčkách k dispozici 70% maximálního kroutícího momentu. Maximální výkon modelů AXION 920 – 960 byl ještě zvýšen a dosahuje 325 až 445 koní (dle ECE R 120). Jako obvykle přenášejí i nové modely řady AXION 900 svůj plný výkon bez navýšení výkonu (boost) z klidového stavu stroje a ze všech pojezdových rychlostí.

 

Vyšší krouticí moment při nižších otáčkách

Díky dále rozvíjené koncepci nízkých otáček dosahují motory AXION 900 při nižších otáčkách (až 200 ot/min méně) až o 18% vyššího krouticího momentu než doposud. To snižuje potřebu pohonných hmot a garantuje optimální jízdní výkony v jakémkoliv provozu. A je jedno, zda je to na poli, nebo při přepravě. Další úspora pohonných hmot, dosahující cca. 2 l za hodinu, vzniká díky automatickému snížení volnoběžných otáček z 800 na 650 ot/min v klidovém stavu stroje. V režimu vývodového hřídele ECO může být i přes klesající otáčky přenášeno až 95 % max. výkonu motoru na zadní vývodový hřídel. Tak je možné využití i těžkého pracovního nářadí s nižšími otáčkami motoru.

 

Plynulá převodovka CMATIC s více pokročilým hardware a software

 Všechny modely nové výrobní řady AXION 900 jsou sériově vybaveny vylepšenou, plynulou převodovkou ZF-Terramatic, která již byla úspěšně použita u traktorů  AXION 800. Je přizpůsobena vyššímu výkonu traktorů a vyznačuje se výjimečnou stabilitou a vysokým mechanickým podílem při přenosu sil. Tím je v jakémkoliv rychlostním rozsahu od 0,05 až po 50 km/h dosaženo optimálního stupně účinnosti. Plynulé ovládání převodovky CLAAS CMATIC pracuje s novou generací softwaru, která zohledňuje rozsáhlá přání zákazníků z praxe a dále tak zlepšuje soulad motoru a převodovky. Umožňuje například deaktivaci tempomatu plynovým pedálem a rychlé přizpůsobení aktuálnímu provozu, protože řidič může snadno volit stiskem tlačítka mezi dvěma uloženými hodnotami dodávky paliva.

Stiskem tlačítka volíte mezi dvěma uloženými hodnotami dodávky paliva 

 

Poprvé k dispozici dvě varianty vybavení

S CIS+ a CEBIS jsou nové modely AXION 900 poprvé k dispozici ve dvou variantách vybavení. Vybavení CIS+ (CLAAS Information System ) se stejně jako CEBIS (elektronický palubní a informační systém CLAAS) vyznačuje velmi snadným ovládáním a nabízí v porovnání s CEBIS omezenou komplexnost při  vysoké úrovni komfortu. Ke znakům vybavení CIS+ patří mimo jiné barevný displej CIS o velikosti 7 palců, nacházející se v A-sloupku, a dále osvědčená multifunkční loketní opěrka s pákou s křížovým ovládáním ELECTROPILOT a jízdní pákou DRIVESTICK k ovládání převodovky CMATIC.

 

Vybavení CEBIS obsahuje mimo jiné nový terminál CEBIS s 12 palcovým dotykovým displejem a s osvědčenou ergonomickou loketní opěrkou s multifunkční ovládací pákou CMOTION, která umožňuje pohodlné ovládání všech důležitých funkcí palcem, ukazováčkem a prostředníčkem. Nový terminál CEBIS nabízí mnoho nových funkcí a umožňuje velmi snadné a rychlé ovládání. Intuitivní struktura ovládání se zakládá na známé generaci CEBIS a byla dále optimalizována pro využití pomocí dotykového displeje. Obzvláště pohodlná je například možnost rychlého nastavení často využívaných funkcí traktoru tlačítkem DIRECT ACCESS, kterou lze provést jednoduše ťuknutím na obrys stroje na dotykovém displeji CEBIS.

 

Větší komfort u hydrauliky

Všechny modely AXION 900 disponují hydraulickým zařízením Load Sensing s výkonem 150 nebo 220 l/min a odlehčovacími pákami pro všechny hydraulické rychlospojky v zadní části. Zatímco s vybavením CIS+ je k dispozici až šest hydraulických rozvaděčů, vybavení CEBIS nabízí maximálně osm hydraulických rozvaděčů. Ovládání probíhá u obou variant pohodlně elektronicky přes kolébkový spínač v loketní opěrce a páku s křížovým ovládáním ELECTROPILOT. Navíc mohou být dostupná funkční tlačítka na loketní opěrce a na multifunkční ovládací páce libovolně obsazena požadovanými hydraulickými rozvaděči. Díky tomu je řidič zejména při kombinovaných pracovních procesech méně zatížen, protože nemusí tak často přehmatávat.

 

Upřednostnění hydraulických rozvaděčů pro konstantní množství oleje

Ve variantě vybavení CEBIS může řidič určit pro libovolný hydraulický rozvaděč jeho prioritu. Nastavené množství oleje upřednostněného rozvaděče proto zůstává také při použití dalších rozvaděčů téměř konstantní. Takové upřednostnění se nabízí například u olejových motorů nebo u přesných pneumatických secích strojů, které při provozu vyžadují konstantní tok oleje. Navíc lze v novém terminálu CEBIS stanovit i otevírání a zavírání každého hydraulického rozvaděče. Řidič tak může zadat, jak rychle by měl rozvaděč po aktivaci dodávat maximálně nastavený tok oleje. Tímto způsobem mohou být především olejové motory nebo menší hydraulické válce (pro znamenáky), ovládány jemněji a tím i šetrněji k materiálu.

 

Variabilní závěsný nosič pro nejrůznější nářadí

U nové řady AXION 900 je k dispozici univerzální závěs, který standardně nabízí dlouhou nastavovací lištu a otvory pro tažná zařízení. Díky tomu je tak možné použít až šest různých variant tažných zařízení. Díky různým otvorům ve variantách tažné lišty lze vzdálenost mezi zadní nápravou a bodem připojení měnit.  Tak může řidič přizpůsobit zavěšení pracovního nářadí aktuálnímu provozu:

 

  • Zasunuté táhlo: větší jízdní komfort například při přepravě po silnici s vyšším svislým zatížením díky posunutí oje směrem k zadní nápravě
  • Vysunuté táhlo: redukuje například při práci na poli poloměr otáčení soupravy díky posunutí otočného bodu směrem dozadu

Závěsný nosič nové výrobní řady traktorů AXION 900 splňuje normu ISO 500. Díky tomu tak mohou být používána také tažná zařízení jiných strojů se stejnou normou. Jako alternativa je k dispozici agrohák.

 

 

Nový balíček osvětlení a užitečné detaily z praxe

Volitelně jsou nové traktory výrobní řady AXION 900 k dispozici s různými balíčky LED osvětlení. Balíčky obsahují až 20 pracovních LED světlometů a jeden světlomet včetně světel pro denní svícení.

Navíc mohou být všechny modely vybaveny vyjímatelnou zásuvkou na nářadí s teleskopickými kolejnicemi, která se osvědčila již u výrobní řady AXION 800. Zásuvka je dostatečně prostorná, aby pojmula běžnou sadu standardního pracovního nářadí. Tím může být při měnícím se provozu přizpůsobeno palubní nářadí. Dalším praktickým detailem pro provoz v praxi je snadno dostupná externí baterie, kterou najdete u všech modelů. Díky tomu může být každý traktor s vynaložením minimálního úsilí použit jako zdroj energie, například pro dotankování na poli. Pro novou výrobní řadu AXION 900 jsou k dispozici také širokoúhlá zrcátka se dvěma samostatně nastavitelnými zornými poli a také přípojka stlačeného vzduchu na levé straně vstupu do kabiny.

 

Nové traktory výrobní řady AXION 900 budou na trhu k dispozici ke konci roku 2017.