class vaderstad

Helmut Claas slaví 90. narozeniny

15. 07. 2016

 

 

Helmut Claas, po mnoho let řídící společník a předseda výboru akcionářů společnosti CLAAS, oslaví 16. července své 90. narozeniny. Helmut Claas vybudoval podnik, který založil jeho otec společně s jeho strýci, a který se dnes řadí mezi přední společnosti vyrábějící zemědělskou techniku na světě.

„Helmut Claas je pro nás již po mnoho desetiletí člověkem, který přináší rozhodující nápady, myšlenky a zároveň nás pohání vpřed. Se svými odbornými znalostmi a výraznou vytrvalostí vedl rodinný podnik CLAAS také v obtížných obdobích a neustále přinášel důležité impulzy pro technický pokrok v oblasti zemědělské techniky,“ vysvětluje Lothar Kriszun, mluvčí vedení koncernu CLAAS.

Helmut Claas se narodil jako nejstarší ze tří dětí v roce 1926 v Harsewinkelu. V letech 1948 až 1954 absolvoval inženýrské strojírenské studium na Technické vysoké škole v Hannoveru. Mezitím absolvoval také jeden semestr na technické škole ve Vídni a jeden rok zemědělského studia v Paříži. Poté následovaly další studia v oboru na Vídeňské univerzitě a na univerzitě Grande Ecole Nationale d‘Agriculture v Paříži. Po ukončení studia převzal Helmut zodpovědnost za plánování a zřízení zastoupení společnosti CLAAS ve Francii, dnes známé jako CLAAS France. 

Roku 1958 vstoupil Helmut Claas do rodinného podniku v Harsewinkelu, kde působili také jeho rodiče. V roce 1962 byl jmenován ředitelem technického oddělení. Při reorganizaci společnosti na veřejnou obchodní společnost (OHG) v roce 1978, vystoupil Helmut jako řídící společník. Během restrukturalizace společnosti v roce 1996 na akciovou společnost (Kommanditgesellschaft auf Aktien, KGaA) přešel z funkce řídícího obchodního společníka do funkce předsedy dozorčí rady a předsedy výboru akcionářů.  

Jeho zvláštní důraz platil vždy při vývoji průkopnických produktů a jejich hospodárné sériové výroby. Helmut inicioval celou řadu inovací, nebo se podílel na jejich vývoji. Tak byla například v roce 1970 vyvinuta výrobní řada DOMINATOR, jejíž základní myšlenkou byla modulární konstrukce, resp. konstrukce platformy. DOMINATOR se stal jedním z nejúspěšnějších modelů sklízecích mlátiček na celém světě.

Během svého působení zahájil později také vývoj modelu mlátičky LEXION. Ta je dodnes považována za nejmodernější a nejvýkonnější sklízecí mlátičku na světě.  Úspěšným příběhem byl také vývoj samojízdné sklízecí řezačky JAGUAR, se kterou dosáhla společnost CLAAS vedoucího postavení na světovém trhu.

V roce 2003 se mu podařilo učinit důležitý krok k rozvoji a zajištění budoucího úspěchu společnosti: CLAAS převzal kompletní divizi traktorů Renault Agriculture. Od té doby je podnik schopen nabídnout globálnímu zemědělskému odvětví všechny důležité zemědělské stroje.

Čtyři mezinárodně uznávané univerzity v Maďarsku, Velké Británii, Bulharsku a Německu udělily Helmutu Claasovi čestné doktoráty. Mimo jiné získal v roce 2000 od univerzity Stuttgart-Hohenheim doktorský titul „Doktor zemědělských studií“ jako „Uznání za vynikající výsledky v oblasti zemědělské techniky a za mimořádné služby ve vývoji vysoce výkonné, moderní zemědělské techniky“. Byla to také Univerzita Stuttgart-Hohenheim, která Helmuta Claase v roce 2004 jmenovala do čestného senátu za jeho celoživotní dílo v oblasti průlomové zemědělské techniky. V červnu 2009 mu Univerzita Gorjatschkin v Moskvě, dnes Timirjazevova zemědělská akademie, udělila čestný profesorský titul. V roce 2009 jmenovala Francouzská republika Helmuta Claase „Chevalier dans l’Ordre de la Legion d’honneur“, čímž ocenila jeho služby jako průkopníka francouzsko-německé spolupráce.

Osobní ocenění, jako čestné občanství jeho rodného města Harsewinkel, medaile za zásluhy německé spolkové země Bádensko-Württembersko, nebo také vyznamenání za zásluhy francouzského ministra zemědělství doplňují jeho celoživotní dílo.

Dlouhodobý rozvoj rodinného podniku CLAAS spočívá po mnoho let na pevných základech: dnes vede podnik dcera Helmuta Claase Cathrina Claas-Mühlhäser jako předsedkyně dozorčí rady.