class vaderstad

50.000. sklízecí mlátička LEXION sjela z výrobní linky

30. 06. 2016

 

Ve své 21leté úspěšné historii se velká sklízecí mlátička LEXION stala vlajkovou lodí mezinárodního koncernu zemědělské techniky. Stroje se skládají z více než 50.000 konstrukčních prvků, prochází jimi 4.000 metrů kabelů elektrického vedení a 215 metrů hydraulického vedení. 50.000. LEXION v jubilejním designu bude v nadcházejících měsících k vidění na mnoha veletrzích a výstavách po celé Evropě.

Na úspěšné historii stroje pracovalo mnoho rukou. Na fotografii se sešel kompletní montážní tým mlátičky s číslem 50.000.

Po téměř jednom desetiletí vývojových prací představil CLAAS v roce 1995 první velkou sklízecí mlátičku LEXION. Výrobní řada 400 nabízela zemědělci nové rozměry výkonu. Poprvé byl kombinován mláticí systém APS s mláticím bubnem zvětšeným na 600 mm se separací zbytkového zrna ROTO PLUS. To společně vytvářelo od té doby osvědčený APS HYBRID System. Řidiči pracovali již v pohodlné kabině, která byla vybavena integrovaným palubním systémem CEBIS. Řízení stroje navíc usnadňovaly systémy řízení GPS PILOT a LASER PILOT. Se sklízecí mlátičkou LEXION etabloval CLAAS nový prémiový segment pro zemědělství. Šest let po zavedení na trh byla v Harsewinkelu vyrobena již 10.000. velká sklízecí mlátička – o 415 koní silnější LEXION 480 s pásovým pojezdovým ústrojím a možným výkonem sklizně více než 40 t pšenice za hodinu. To je důkaz pro velký úspěch vysoce výkonných sklízecích strojů na všech polích světa.

Už v roce 2003 následoval s výrobní řadou LEXION 500 úspěšný vývoj sklízecí mlátičky vyšší třídy. Vyšší výkon sklizně a technická vyladěnost, jako nastavitelné klapky rotoru pro přizpůsobení separační plochy a rychlé zastavení sklizňového adaptéru, usnadňovaly zemědělcům jejich práci. Již o dva roky později představil CLAAS výrobní řadu 600, která umožňovala s výkonem sklizně až 70 t obilí za hodinu další nárůst efektivity zemědělství.  

 

 Dnes již historická fotografie. V roce 1995 představil CLAAS na trhu první modely LEXION.

 

Od roku 2010 jsou vyráběny doposud největší sklízecí mlátičky typu LEXION 700. Při sklizni dosahují nejvyšší rychlosti 40 km/h, pracují s žacím ústrojím s šířkou až 12,30 m, které je šetrné k půdě a životnímu prostředí a disponují vysoce výkonným softwarem, který detailně dokumentuje průběh sklizně a poskytuje řidiči přesné informace.

Se sklízecí mlátičkou LEXION 780 stanovil CLAAS v roce 2013 další milník v historii sklízecích mlátiček. Kromě zásobníku zrna o objemu 13.500 l je vybavena integrovaným asistenčním systémem pro řidiče CEMOS AUTOMATIC. Software prochází určené zadané hodnoty zemědělce a po krátké době najde optimální nastavení pracovního systému. S ohledem na měnící se podmínky sklizně v průběhu dne je toto nastavení neustále kontrolováno a permanentně přizpůsobováno.

Na největším světovém veletrhu zemědělské techniky Agritechnica byla sklízecí mlátička LEXION 700, která disponuje čištěním 4D a automatickou kontrolou toku materiálu, oceněna titulem „Stroj roku 2016“.

 

CLAAS slaví 50.000. LEXION. Spolupracovníci, zaměstnanci technického vývoje a montáže a pracovníci z dalších oddělení před jubulejním strojem.  

Za svůj úspěch je mlátička LEXION vděčná nejen inženýrům, pracujícím na jejím vývoji, ale také zákazníkům po celém světě, kteří sklízecí mlátičky využívají ve svých podnicích. Mnoho z nich spoléhá již více než dvě desetiletí na tyto vysoce výkonné stroje. Poskytovatel služeb Burghard Kaufmann z regionu Osnabrück říká: „Můj otec pořídil první sklízecí mlátičku CLAAS na začátku 60. let. O té doby pracujeme neustále se stroji CLAAS. První mlátička LEXION 430 přibyla v roce 1998.“ Teprve nedávno rozšířil Burghard Kaufmann svůj vozový park čítající osmnáct sklízecích mlátiček o model LEXION 670. 

Dlouholetý zákazník strojů LEXION: Poskytovatel služeb Burghard Kaufmann z oblasti města Osnabrück se svým novým modelem LEXION 670.