class vaderstad

Novinky Väderstad 2016 - 2. část

15. 01. 2016Inovace výsevních jednotek

Jedním z perspektivních produktů firmy Väderstad jsou přesné secí stroje Tempo.  Využívají se pro konvenční, minimalizační nebo přímé setí a to i při vyšších rychlostech. Je to umožněno také klidným chodem výsevní jednotky proto, že se pohybuje jako tažená. Secí stroje jsou známé svou vysokou plošnou výkonností a přesným ukládáním osiva.  

 Výsevní jednotky secího stroje Tempo V jsou inovované a pro sezónu 2016 se budou vyrábět z hliníku

Pro rok 2016 uvádí firma na trh novou řadu Tempo V. Jedná se o nesené stroje, agregované do tříbodového závěsu traktoru, vybavené vertikálním skládáním a s přepravní šířkou třech metrů. Nabízí svému uživateli možnost jednoduchého přestavení z provedení například dvanáctiřádkového s roztečí řádků 45 cm na verzi osmiřádkovou s roztečí 75 cm. Rám stroje je konstruován tak, že výsevní jednotky a přihnojovací botky lze volně polohovat podle potřeby. Na shodném rámu může být připojen také lichý počet řádků (například devět řádků s roztečí 600 mm).  

Díky možnostem jednoduché změny rozteče a počtu řádků se firmě Väderstad podařilo vyvinout velmi mnohostranně využitelný secí stroj. Tempo V využívá shodný systém setí PowerShoot, jako u ostatních strojů Tempo. Konstrukce není citlivá vůči vibracím a dovoluje nastavení i vysokého přítlaku na úrovni až 325 kg při setí do suché nebo těžké půdy.

 

V sedmi provedeních

Nový stroj bude k dispozici v sedmi různých provedeních. Počet výsevních jednotek je podle modelu proměnlivý, v intervalu od šesti do dvanácti. Pracovní záběr se pohybuje v závislosti na rozteči řádků od 4,3 m do 6,6 m. 

Od roku 2016 bude dávkovací ústrojí vybaveno novým domečkem z hliníku. Konstruktéři integrovali do domečku novou klapku pro vyprázdnění zbytků osiva, která usnadňuje práci jak při skončení setí, tak i při záměně osiva.

Kromě toho firma Väderstad uvádí na trh novou radličku pro přihnojování. Díky své menší velikosti může být montována i při rozteči řádků 45 cm. Nabízí mnoho možností nastavení rozličných pracovních hloubek – celkem deset. Zároveň může být radlička zatížena přítlakem až 150 kg. 

 Firma Väderstad zahrnuje své elektronické systémy pod označení E-Services. Brána gateway zasílá data o příslušném stroji na virtuální ISO-Bus terminál nebo na iPad v kabině či i jinde mimo ní

Kompaktní nesený model

Pod označením Tempo R 4 se skrývá nesený model s hydraulickým pohonem, který může být snadno přestavěn na šestiřádkovou verzi. Je vybaven velkým zásobníkem na hnojivo. Kompaktní stroj má šířku tři metry a snadno se transportuje. Je využitelný k setí velkých osiv, jako je kukuřice či slunečnice, ale též i osiva drobného, například řepky či cukrovky.

Ve spolupráci s výrobci hnojiv nabízí firma Väderstad svým zákazníkům cestu k zajištění výnosu a ke snížení množství hnojiva aplikací mikrogranulátů. Secí stroje tuto možnost nabízejí. Zásobník na mikrogranulát patří k výbavě na přání u všech modelů nové řady Tempo. Má objem 17 l a může být využitý k uložení startovacího hnojiva, nebo pesticidu.

Secí stroje Tempo byly prvními, které zavedly systémy E-Control a například v Německu již několik souprav s tímto ovládáním pracuje. Všechny informace má obsluha na obrazovce iPadu a může si podle potřeby přepínat mezi různými údaji a diagramy. 


Zvýšení kapacity hnojiva

Pro další zvýšení výkonnosti a zkrácení neproduktivních časů při doplňování hnojiva uvádí firma Väderstad pro nové secí stroje Tempo V nový čelně nesený zásobník hnojiva. Má tradiční pevnou a robustní konstrukci. Je osazen dávkovacím ústrojím a ventilátorem, převzatým od secích strojů Rapid A.

Základní objem 2200 l lze rozšířit na 2700 l. Zásobník v čelním tříbodovém závěsu traktoru se nechá snadno plnit z velkoobjemových vaků. Zároveň má tvar koncipovaný tak, že umožňuje dobrou viditelnost z kabiny traktoru. Od traktoru je vpředu vyžadován jeden hydraulický okruh pro pohon ventilátoru a zásuvka ISO-Bus, protože ovládání zásobníku je integrováno do ovládání secího stroje Tempo V. 

Dávkovací ústrojí a ventilátor zásobníku hnojiva pro secí stroje Tempo V byl převzatý od secích strojů Rapid A

Ukázkový porost cukrové řepy

Protože místem konání tiskové konference byla farma firmy Väderstad, mohli se organizátoři pochlubit také zasetým porostem. Jednalo se o cukrovou řepu zasetou v březnu prezentovanou dvanáctiřádkovým secím strojem Tempo V do připravené, jen mělce zkypřené půdy. Stále více farmářů požaduje možnost vysévat s jedním přesným secím strojem více druhů plodin a tak byla prezentována možnost setí cukrovky.  Traktor byl řízen automatickou navigací s přesností na úrovni 2,5 cm a systém Section-Control ovládal vypínání a zapínání jednotlivých výsevních jednotek. V případě zájmu umí secí stroje Tempo V i lokálně variabilní výši výsevku. 

Pro rok 2016 také firma Väderstad rozšiřuje nabídku výbavy na přání u svých talířových kypřičů Carrier L a Carrier XL o možnost připojení zásobníku BioDrill na malá semena. Jejich dávkování je opět zabezpečeno systémem Fenix 3.  Také polní vály Väderstad Rexius mohou být vybaveny zařízením BioDrill.

Opus také v menších záběrech

V oblasti zpracování půdy firma Väderstad rozšiřuje sortiment svých radličkových kypřičů Opus. Jako Opus 400 a 500 jsou k dispozici v pracovních záběrech čtyř a pěti metrů. Stroj si zachovává vysokou průchodnost organické hmoty díky výšce rámu 80 cm a rozteči radliček 27 cm. Kypřič je flexibilně využitelný pro mělké i hluboké zpracování půdy v horizontech až do 40 cm. Väderstad nabízí široký výběr vodicích plechů a špiček radlic. Kypřič může být osazen jedním ze dvou typů opěrného válce: SteelRunner a Double SoilRunner. 

Také oblíbený agresivní kultivátor pro přípravu půdy NZ Aggressive má pro rok 2016 rozšířenou výbavu o nový drobící válec. Jeho intenzivní účinnost na obnovu půdní struktury se využije při přípravě půdy před setím drobnosemenných, ale samozřejmě i dalších plodin.
 

Text a foto: Petr Beneš