class vaderstad

Setí řepky přesnými secími stroji Tempo

06. 11. 2015

 

 

Na přelomu srpna a září letošního roku proběhlo v okolí obce Všestudy na Chomutovsku setí řepky olejné dvanáctiřádkovým přesným secím strojem Väderstad Tempo TPR 12. Stroj byl agregován s traktorem Claas Arion 550 o výkonu 163 koní.

Díky přesnému uložení osiva a rozteči řádků 45cm mohl být zredukován výsevek o 30% oproti konvenční technologii setí.  I přes nepřízeň počasí, kdy se selo do vyprahlé půdy, vypadají porosty po několika týdnech od vzejití perfektně. Stroj bez problému dodržoval nastavenou dávku i při rychlostech 12km/h.

U secího stroje je použito běžné a dobře známé výsevní ústrojí, které se používá pro setí kukuřice, slunečnice a dalších plodin. Stejně tak osivo, které bylo použito, nebylo nijak upravováno či dodatečně kalibrováno.  Jediná změna je v použití výsevního kotouče, který byl vyvinut speciálně pro řepku. Snímače průtoku osiva Vás neustále informují o aktuálním výsevku u každého řádku.

Setí řepky olejné, či cukrové řepy na rozteč řádků 45cm je možné s těmito modely strojů Tempo:

TPT – teleskopický rám se záběrem 6 řádků

TPR – pevný rám se záběry 6-18 řádků

TPV – hydraulicky sklopný nesený stroj o záběru 12 řádků

Nově je k těmto strojům možnost připojit originální čelní zásobník hnojiva, který je vybaven dávkovacím ústrojím Fenix II.  Při jednom přejedu můžete, jak zasít, tak přihnojit.

Více o těchto strojích se dočtete na našich stránkách.

http://www.agrall.cz/produkt/434/tempo