class vaderstad

SIMA 2015: SIMA Innovation Awards

20. 01. 2015

 

Jednou, z celkem dvou udělených zlatých medailí, byla oceněna zcela nově navržená kabina PANORAMIC traktoru ARION 400, který byl představen v roce 2014 a který se dostal až do finálového kola soutěže „Traktor roku 2015“. Speciální ocenění získalo rovněž nové žací ústrojí VARIO pro sklízecí mlátičky.

Zlato pro panoramatickou kabinu PANORAMIC

Tato nová kabina PANORAMIC se vyznačuje velkým čelním sklem s plochou 2,41 m2. Čelní sklo a střecha z polykarbonátu jsou vzájemně spojeny bez příčného sloupku. Díky tomu má obsluha stroje zcela nové vnímání prostoru a neomezený 90° výhled na čelní nakladač.

„Kabina PANORAMIC je vhodná zejména pro práci s čelním nakladačem. Hledali jsme řešení, které bude na jedné straně zaručovat bezpečnost a spolehlivost a na druhé straně jsme se chtěli vzdát takových překážek, jakými je příčný sloupek omezující výhled,“ popisuje Félix Garrad, produktový manažer výrobní řady ARION 400 traktorů CLAAS, zvláštní výzvy při vývoji kabiny PANORAMIC.

Díky tomu, že není výhled na čelní nakladač ovlivňován žádnými mrtvými body, může obsluha stroje sedět vždy v pohodlné pozici. Tak bude zabráněno všem opakujícím se pohybům, které zatěžují krční a bederní obratle a mohou způsobovat problémy se zády. Výrok odborné poroty zněl, že se jedná o pozoruhodný pokrok s ohledem na prevenci, bezpečnost, pohodlí a produktivitu.

Speciální ocenění pro žací ústrojí VARIO

Porota uvedla, že nové žací ústrojí VARIO s modely VARIO 930 a 770 s pracovními záběry 9,30 a 7,70 m pro sklízecí mlátičky TUCANO a LEXION odpovídá požadavkům, které klade dnešní sklizeň s pravidelným střídáním plodin na technickou flexibilitu. Montáž i demontáž děličů a dělící kosy pro sklizeň řepky lze provést jednoduše bez použití nářadí. VARIO nabízí plynulý posun stolu žacího ústrojí o 700 mm, který lze provést pohodlně z kabiny od -100 mm až po +600 mm. Pokud musely být desky na řepku doposud vloženy manuálně, jsou nyní u nových adaptérů zcela integrovány do stolu žacího ústrojí.

„Nová generace žacích ústrojí VARIO představuje další rozvoj zahrnující 50 let zkušeností s přestavitelnými stoly žacích ústrojí. Nová koncepce poskytuje rychlou adaptaci na sklizeň obilí a řepky a je ideálním předpokladem pro sklizeň všech druhů plodin,“ dodává Matthias Stauffer, produktový manažer samojízdných sklízecích strojů CLAAS.


SIMA Innovation Awards oceňují každé dva roky inovace v oblasti zemědělské techniky a zemědělských služeb. V tomto roce byly uděleny dvě zlaté medaile, tři stříbrné medaile a 18 speciálních ocenění.  O udělení těchto ocenění rozhodovala mezinárodní odborná porota složená z 21 členů z oblasti zemědělství. Porotě byli k dispozici také další experti z řad hojných uživatelů, badatelů a vývojových pracovníků.