class vaderstad

Nový ATOS 200/300

13. 11. 2014


Široká nabídka pro široký segment trhu

Nový ATOS s tříválcovou a čtyřválcovou výrobní řadou a celkem 6 modely s výkonem od 76 do 109 koní se řadí mezi výrobní řady ARION 400, AXOS, ELIOS a NEXOS.

 

Harsewinkel / Bologna. S novým traktorem ATOS přepracoval a rozšířil CLAAS svoji nabídku v rozsahu výkonu pod 140 koní. Svým obchodním partnerům a zákazníkům nyní CLAAS nabízí s 10 výrobními řadami a 51 modely s výkonem od 72 do 530 koní nejširší nabídku traktorů ve své historii.

ATOS se vyznačuje především snadnou a robustní technikou pro každodenní práci a díky četným možnostem vybavení a rozšíření je zajímavým strojem vhodným pro jakéhokoliv zákazníka a jakékoliv využití. Veřejnosti byl tento stroj poprvé představen na veletrhu zemědělské techniky Eima 2014 v Itálii.

„Opravdový CLAAS“

Nové traktory se prezentují moderním a zároveň funkčním CLAAS designem a bez problému se proto začleňují do velké rodiny traktorů CLAAS. S jeho kompaktními rozměry je ATOS obratný a vhodný pro všechny práce na statku.


Široká nabídka výkonu se čtyřválcovými a tříválcovými motory

ATOS pracuje s motorem splňujícím emisní normu Stage IIIb/Tier 4i. U výrobní řady 300 se jedná o čtyřválcový motor se zdvihovým objemem 3,8 l, a u výrobní řady 200 je to tříválcový motor se zdvihovým objemem 2,9 l. Motory disponují systémem vstřikování Common-Rail, turbodmychadlem, chladičem plnicího vzduchu a na přání viskózním ventilátorem. Následné zpracování výfukových plynů probíhá pomocí dieselového oxidačního katalyzátoru (DOC) a zpětným vedením výfukových plynů s chlazením (EGR). Katalyzátor je na pevno integrován pod kapotou motoru. Vysoké krouticí momenty až 436 Nm zajišťují obratnost traktoru při jízdě. Palivová nádrže pojme až 145 l. K sériovému vybavení patří kromě jiného paměť pro otáčky motoru. Ta usnadňuje především při práci s vývodovým hřídelem práci řidiče.


Rozmanité vybavení převodovky

Se třemi variantami nabízí CLAAS pro jakéhokoliv zákazníka tu správnou převodovku: Na výběr je tak jednoduchá mechanická převodovka pro základní použití, převodovka TWINSHIFT se dvěma převodovými stupni řazenými pod zatížením, nebo převodovka TRISHIFT se třemi převodovými stupni řazenými pod zatížením. Všechny varianty převodovky jsou k dispozici s mechanickou reverzací změny směru jízdy, nebo s elektronickou reverzací změny směru jízdy REVERSHIFT.

Kromě toho jsou pro traktor ATOS nabízeny tři možnosti výbavy vývodového hřídele s následujícími rychlostmi:

  • 540 ot/min
  • 540 a 540 ECO
  • 540/540 ECO, 1.000 a 1.000 ECO

Na přání jsou k dispozici automatika vývodového hřídele a oddělený vývodový hřídel závislý na pojezdové rychlosti pro pohon návěsů.

Nově: SMART STOP

Zvláštním detailem traktoru ATOS je nová funkce SMART STOP pro verzi převodovky s elektronickou reverzací změny směru jízdy. Tuto funkci lze snadno aktivovat stiskem tlačítka na přístrojové desce a zajišťuje, že ATOS zůstane při sešlápnuté brzdě stát, aniž by bylo třeba sešlápnout spojkový pedál. Zastavení nebo rozjetí probíhá samostatně přes brzdový pedál. Díky tomu je značně usnadněna práce řidiče zejména při pracích na statku (s čelním nakladačem), nebo na poli (např. při lisování válcovitých balíků).  Funkce SMART STOP se vypíná automaticky při vyšších rychlostech.

ATOS může být na přání vybaven z výrobního závodu plně integrovaným předním zvedacím závěsem s nosností 1,9 t. Konzolu čelního nakladače lze ovládat volitelně s mechanickým ovládáním PROPILOT a hydraulickým ovládáním FLEXPILOT. Stejně tak je možné řídit zadní zvedací závěs mechanicky nebo elektronicky. Modelová řada ATOS 300 nabízí na zadním hřídeli maximální nosnost 4,8 t a ATOS 200 zvedne až 3,6 t.

 

Hydraulické čerpadlo nabízí standardně výkon 55 l/min. Volba ECO umožňuje hydraulický výkon 60 l/min při otáčkách motoru 1.600 ot/min - a snižuje tak spotřebu pohonných hmot. K dispozici jsou celkem čtyři hydraulické rozvaděče, z nichž lze čtvrtý ovládat elektronicky. 

ATOS je k dispozici se dvěma variantami přední nápravy: se standardní přední nápravou bez pohonu všech kol, nebo s bržděnou přední nápravou a pohonem všech kol. ATOS 300 je možné vybavit pneumatikami o rozměru až 38“ a ATOS 200 o maximálním rozměru až 34“.

Nový ATOS vyniká pohodlnou čtyřsloupkovou kabinou, která umožňuje vynikající výhled do všech stran. Uvnitř kabiny jsou všechny funkce přehledně uspořádány.  Dveře kabiny lze do široka otevřít, což umožňuje pohodlný vstup do kabiny. Díky výklopnému střešnímu oknu má řidič vždy dobrý výhled na čelní nakladač a může tak kdykoli pracovat s maximálním bezpečím a přesností.

První traktory výrobní řady ATOS vstoupí na trh v lednu roku 2015.