class vaderstad

TECHAGRO 2014

07. 03. 2014

 

Vážené dámy, vážení pánové,
u příležitosti veletrhu Techagro 2014, který se bude konat v termínu od 30. března do 3. dubna, přijměte pozvání do naší expozice s označením 015 v pavilonu F brněnského výstaviště. Připravili jsme pro Vás několik žhavých novinek z výrobních programů firem CLAAS a VÄDERSTAD.

 

CLAAS XERION

Nová řada traktorů Claas Xerion obsahuje 3 modely, model Xerion 5000, Xerion 4500 a Xerion 4000 s maximálními výkony 517, 476 a 422 k. Maximální točivý moment dosahuje hodnot 2450, 2300 a 2100 Nm a je dostupný již v otáčkách 1300 min-1. Všechny modely jsou dostupné ve verzi Trac s pevnou kabinou, Trac VC s otočnou kabinou a také ve verzi Saddle trac je dostupná pouze pro model Xerion 4000. Traktory Claas Xerion jsou osazeny šestiválcovým, přeplňovaným motorem Mercedes Benz o objemu 12,8 litru, respektive 10,6 litru u modelu Xerion 4000. Motory jsou vybaveny vysokotlakým vstřikovacím systémem Common Rail a elektronicky řízeným chlazením. Díky moderním technologiím vstřikování, přeplování a systému SCR splňují motory emisní normu Stage 4 (Tier 4f). Hydromechanická převodovka ZF Eccom umožňuje plynulou změnu rychlosti jízdy až do 40 km.h-1. Nový šroubovaný rám zajišťuje vyšší nosnost a stabilitu traktoru, kdy je možné na Xerion zavěsit těžší nářadí do zadních i do předních ramen a také větší nástavbu na kejdu, hnojivo či osivo v případě verze Saddle Trac. Kabina Xerionu zaručuje vysoký standard pohodlí pro obsluhu i při dlouhých pracovních směnách. Stejně velká kola s šesti režimy řízení umožňují dosáhnout vysoké obratnosti traktoru na souvratích. Traktory Xerion mohou být vybaveny automaticky naváděným řízením nebo systémem Claas Telematics pro online sledování provozních dat. Xerion je dále možné využít pro rozhrnování a dusání siláže na silážních jámách.

CLAAS AXION 800

Nové traktory Claas Axion jsou univerzální traktory dostupné ve 4 modelech, Axion 810, Axion 830, Axion 840 a Axion 850 a jsou osazeny přeplňovaným motorem FPT s přímým vstřikováním Common Rail, který pomocí systémů SCR a DOC splňuje emisní normu Stage IV (Tier 4f). Výkony traktorů jsou v rozsahu od 215 do 264 koní. Traktory Axion 800 lze vybavit osvědčenou převodovkou Hexashift se čtyřmi automaticky řazenými skupinami a šesti převodovými stupni řazenými pod zatížením, která je doplněna o nové automatické funkce (Hexactive, Speedmatching, Skipshift). Na přání je možné traktory Axion 800 vybavit hydromechanickou převodovkou CMATIC od společnosti ZF s plynulou změnou převodového poměru. Nová 4 sloupková kabina poskytuje vynikající komfort především díky čtyřbodovému odpružení a aktivně odpruženému sedadlu.


CLAAS ARION 500/600

Traktory Arion 500/600 jsou osazeny motory DPS se 4 ventilovou technikou a přímým vstřikováním Common Rail. Modelová řada Arion 500 je osazena motory o objemu 4,5 l a disponuje výkony od 145 do 163 k, zatímco modelová řada Arion 600 je osazena motory o objemu 6,7 l s výkony od 158 do 184 k. Na výběr jsou dvě varianty převodových ústrojí. Převodovka Hexashift, která vychází z osvědčené koncepce a je doplněna novými funkcemi, podobně jako u nových traktorů řady Axion 800. Nově jsou traktory Arion řady 500/600 dostupné s hydromechanickou převodovkou, která je první plynulou převodovkou v portfoliu traktorů Claas, vyvinutou a vyráběnou přímo společnostní Claas v továrně v Německém Paderbornu. Prostorná čtyř-sloupková, odpružená kabina definuje novou úroveň komfortu pro obsluhu v traktorech do 200 koní. Kabina je na přání vybavena automatickou klimatizací, chladícím boxem, aktivně odpruženým sedadlem řidiče a dalšími prvky komfortní výbavy. Komfort ovládání traktorů Arion je na stejné úrovni jako u větších modelů, což je novou filosofií společnosti Claas.

CLAAS JAGUAR 800

Nová řada Jaguar 800 je svým novým zaobleným designem velmi podobná velkým strojům řady Jaguar 900. Změny v tvarování kapoty přinesly také účinnější přívod vzduchu pro chladicí systém a dobrý výhled pro řidiče.  Velké postranní kryty jsou jednodílné a spolu se zadním krytem dovolují snadný přístup k místům údržby. Pravý postranní kryt se nechá dokonce zcela vyklopit nahoru v případě, že je zapotřebí větší servisní zásah. To si bude pochvalovat každý řidič v momentě, kdy přijde řada na demontáž mačkače zrna. Díky téměř nerušenému přístupu bude mít snadný úkol. Kromě známého provedení Intensiv-Cracker nyní procesor existuje i ve verzi Multi Crop-Cracker (MCC) buď s hydraulickým nebo s mechanickým napínáním řemenů. Dokonce lze odmontovat a pomocí například teleskopického nakladače vyzdvihnout z útrob řezačky i metač.

 

CLAAS VOLTO 800

Novinky v roce 2014 se schovávají i v segmentu obracečů Claas Volto. Před dvěma roky představila společnost Claas nový systém obracení píce, který nazvala Max Spread. Jde o to, že konce ramen, na kterých jsou přimontovány prsty jsou ukloněny o 29,3° a tím se o 33% prodloužila dráha po kterou jsou prsty schopny nabírat píci. Tangenciálně ukloněny prsty jsou v záběru po celém obvodu rotoru a výsledkem je vyšší výkonnost a optimální rozhoz podobný rozhozu konvenčních rozmetadel.
Dalším benefitem je šetrné zacházení z pící, které ocení především vojtěška, jenž je velmi háklivá na hrubé zacházení strojů. Důvodem je přímý průchod strojem.
Prvním obracečem, který byl systémem vybaven byl v roce 2012 obraceč Volto 1100. Nově byl tento systém uplatněn i v inovovaných strojích Volto 900; 800 a 700, které v letošním roce nahradí osvědčení modely Volto 870, 770 a 670. S pracovním záběrem v rozpětí od 6,7 do 8,7 m jsou nové obraceče vhodné především pro střední a malé farmy. Modely Volto 900 T a 800 T jsou tažené a díky svým kompaktním rozměrům snadno přepravitelné.

 

CLAAS SCORPION 7055

CLAAS rozšiřuje svou nabídku jak pro menší farmy, tak i pro podniky, kde je rozhodující právě výkon. Na letošním TechAgru bude představen jeden z větších modelů SCORPION 7055. Tento model disponuje zdvihovou výškou 7 m. Zdvihovou kapacitu udávají poslední dvě číslice v označení modelu. Jeden z největších modelů SCORPION 7055 se může pochlubit zdvihovou kapacitou 5,5 t. 
Celkově manipulátory CLAAS  jsou inovované od píky. Nový koncept rámu a šasi všech šesti modelů má společného jmenovatele usazení teleskopického ramene do nižší polohy a snížení celého těžiště stroje. Výsledkem nové konstrukce je vysoký stupeň stability a neomezený výhled napravo od stroje. Navíc je tu ještě jedna výhoda - díky nové šasi je možné osadit manipulátor pneumatikami 600/55-26,5. Model 7055 nyní disponují čerpadlem o průtoku 187 l/min. Novinkou je uvolňování tlaku v hydraulických okruzích pomocí zmáčknutí tlačítka. Připojení nářadí je tak možné i za chodu motoru a je tím pádem rychlejší a snadnější.
Veškeré pohyby teleskopického ramene jsou v krajních polohách tlumeny, takže práce je plynulá a hladká. Navíc nově má manipulátor i automatický stabilizér zajišťující tlumení vibrací. Tento systém se spíná ve chvíli, kdy stroj dosáhne rychlosti 7 km/h a pokud rychlost opět poklesne, automaticky se deaktivuje.

Väderstad Spirit 600C

Kromě elektronických systému se vývoj švédské společnosti zaměřil i na hydraulickou soustavu strojů. Model Spirit 600C je novinkou pro rok 2014 z oblasti diskových secích strojů s přihojením. U tohoto stroje bylo nově použito ovládání hydrauliky Load Sensing, které jednak zlepšuje komfort obsluhy, ale především snižuje množství hydraulického oleje potřebného pro provoz stroje. Je odebíráno pouze tolik tlakového oleje, kolik je ho v dané chvíli potřeba. V důsledku pak dochází ke snížení spotřeby paliva a zlepšení ekonomiky provozu. Ovládání všech hydraulických částí stroje je zajištěno pouze třemi hydraulickými konektory, díky čemuž je propojení secího stroje s traktorem velice jednoduché. Pokud traktor není vybaven systémem Load Sensing, můžeme stroje propojit také stejným způsobem, pouze bude dodávána vždy maximální dávka tlakového oleje nastavená na terminálu traktoru.

Další inovací u tohoto produktu je nový, velice výkonný a tichý ventilátor, který je zabudovaný v tělese zásobníku. Použité řešení je nejen designovým prvkem, ale má i praktické využití.  Jeho umístění ve větší výšce nad terénem zabraňuje vnikání prachu do systému a následnému opotřebení jeho součástí. Díky novému systému Air Balance je možné usměrnit tok vzduchu k distribučním hlavám podle aktuální potřeby. Objemný zásobník o kapacitě 5000 l patří k největším ve své třídě. Díky tomu není nutné jej tak často doplňovat a jsou tak sníženy neproduktivní časy při setí. Zásobník může být využit kombinovaně jak na osivo a hnojivo v poměrech 60:40 nebo 50:50, tak pouze na osivo.

 Väderstad E-services

Mít dokonalý přehled o výsevku, zaseté ploše a dalších parametrech secího stroje je velice důležité. Proto se společnost Väderstad v letošním roce zaměřila na vývoj nových možností ovládání svých secích strojů. Výsledkem jsou nové aplikace, které nesou souhrnný název E-services.

Pro letošní rok je možné použít nové ovládání na stroje Tempo a Rapid A.

E-control

K samotnému ovládání stroje byla zvolena platforma iPad, pro kterou byla vyvinuta aplikace s jednoduchým uživatelským rozhraním, kterou lze snadno stáhnout do vlastního iPadu. Na dotykové obrazovce jsou přehledně zobrazeny všechny důležité hodnoty a ovládací prvky stroje, které lze snadno dotykem nastavit. Vyřešeno bylo i uchycení iPadu v kabině traktoru. Pro tyto účely byl vyvinut speciální držák s osmi tlačítky, kterými lze ovládat hlavní funkce stroje. To je praktické především na nerovném terénu. Nově můžeme provádět kalibraci dávky osiva i mimo kabinu traktoru přímo u stroje, což také zlepšuje komfort obsluhy.

Komunikace mezi secím strojem iPadem probíhá pomocí bezdrátové sítě Wi-fi. Na stroji je umístěna brána, tzv. Gateway, která v sobě uchovává informace o stroji, přijímá pokyny z iPadu a vysílá provozní hodnoty stroje zpět do kabiny. Důležité je, že nemusíte mít na svém iPadu aktivní internet. Brána má navíc v sobě GPS přijímač, díky kterému je možné automaticky ovládat vypínání i zapínání setí na souvrati.

ISOBUS

Jestliže je traktor vybaven ISOBUS terminálem, pak mohou být v tomto případě veškeré informace o stroji zobrazeny na vlastním terminálu traktoru. Brána a traktor jsou propojeny pomocí ISOBUS kabelu, kterým proudí informace k traktoru a naopak. Stejně jako v předchozím případě lze použít signál GPS pro ovládání setí na souvratích. Díky tomu nedochází k přesetí a šetří se osivo.

Pro ještě větší přehled o stroji můžeme zkombinovat obě varianty. Připojíme iPad i terminál ISOBUS a můžeme sledovat současně více provozních parametrů. Na terminálu například výsevek, dávku hnojiva nebo mikrogranulátu, otáčky ventilátoru, kolejové řádky a podobně, zatímco na iPadu jsou zobrazeny statistiky kvality setí u jednotlivých výsevních jednotek stroje Tempo.

Pro majitele traktorů bez ISOBUS terminálu jsou dvě možnosti řešení. Můžou využít nový E-control, tedy ovládání pomocí iPad, nebo zůstává možnost ovládat secí stroj pomocí klasické ovládací skříňky Control Station. Avšak i tu lze propojit s navigací GPS.

E-parts

Objednat si správný díl přímo na poli už není jen hudbou budoucnosti. Služba E-parts umožnuje jednoduché vyhledávání náhradních dílů v aplikaci na svém iPadu. Díly lze vybrat ze seznamu, který je roztříděn do jednotlivých kategorií, nebo jej jednoduše označit na 3D modelu stroje, který si můžeme libovolně natáčet či přibližovat. Jakmile označíme díl, přidá se nám do „nákupního košíku“, tak jak to známe v internetových obchodech. Poté stačí objednat jej na zvoleném nejbližším servisním středisku, které si obsluha přednastaví.

Navíc máte při ruce ve svém iPadu všechny návody k obsluze, katalogy náhradních dílů a další užitečné informace.