class vaderstad

CLAAS vyrábí 450.000. sklízecí mlátičku a 10.000. model TUCANO

03. 04. 2013

 

Výrobní závod firmy CLAAS v německém městečku Harsewinkel oslavil výrobu 450.000. sklízecí mlátičky, kterou se stal model LEXION pro severoamerický trh. Akcionáři, vedení firmy a kolem 350 zaměstnanců se sešlo u této příležitosti k malé oslavě přímo ve výrobě v sídle firmy v Harsewinkelu. Dalším důvodem k oslavě byla 10.000. sklízecí mlátička TUCANO, která byla rovněž vyrobena nedávno. Tato putuje k zákazníkovi do východní Evropy. Shodou okolností se v obou dvou případech nejedná o kompletně sestavené stroje. Jedná se o tzv. komponentní stroje, jejichž konečná montáž neprobíhá přímo v Harsewinkelu ale v montážních závodech mimo území Německa. Čisticí ústrojí, separační ústrojí, mlácení a kabina to jsou čtyři komponenty, které jsou dodávané z jednotlivých montážních linek v Harsewinkelu.

Jednotlivé komponenty mlátiček LEXION se vydávají na cestu z Harsewinkelu do montážního závodu firmy CLAAS v USA (Omaha/Nebraska), kde proběhne konečná montáž. Doprava jednotlivých  předmontovaných částí strojů je v kontejnerech mnohem ekonomičtější než přeprava kompletních strojů na kamionech a lodní dopravou. Komponenty mlátiček TUCANO putují zase do ruského Krasnodaru u Černého moře, kde se od roku 2007 nachází rovněž montážní závod CLAAS.

Vývoj a výroba sklízecích mlátiček se těší u CLAAS dlouhé tradici: První mlátička nesoucí označení MDB což je zkratka pro Mäh-Dresch-Binder (žací mlátička s vazačem) z roku 1936 byla ještě tažená sklízecí mlátička, která současně sekla, mlátila obilí a vázala slámu. V současné době vyrábí CLAAS v Harsewinkelu čtyři modely mlátiček v různých variantách: DOMINATOR, AVERO, TUCANO a jako top model LEXION. Jeho mladší „sourozenec“ TUCANO, který se vyrábí od roku 2008, pokrývá prémiový segment horní střední třídy. V kompaktní třídě, pro menší a středně velké podniky, které upřednostňují vlastní mechanizaci, jsou v nabídce modely AVERO a DOMINATOR. První sklízecí mlátičku LEXION vyrobila firma CLAAS v roce 1995. Více než 40 tun obilí za hodinu uměl tehdy sklidit model 480. Dnes, o 42.800 mlátiček LEXION později, se výkonnost více než zdvojnásobila. U světového rekordu z roku 2011, který udělal model LEXION 770 TERRA TRAC, se podařilo vymlátit až 120 tun za hodinu. Což jej korunovalo na nejvýkonnější sklízecí mlátičku světa.

100.000. sklízecí mlátička CLAAS sjela z výrobní linky v roce 1962, 200.000. mlátička o čtyři roky později, 300.000. v roce 1979 a 400.000. v únoru 2003. Nyní, celkem přesně o 10 let později, vyrábí CLAAS 450.000. sklízecí mlátičku.

Akcionáři, vedení firmy a zaměstnanci slaví 450.000. sklízecí mlátičku a 10.000. TUCANO.

Jubilejní sklízecí mlátičky firmy CLAAS. Na fotografii zleva: čestní hosté Volker Claas, Dr. Patrick Claas, Cathrina Claas-Mühlhäuser, Helmut Claas, Reinhold Claas, Dr. Henry Puhl (obchodní ředitel odvětví sklizně obilí). V zadní řadě zleva: Hermann Lohbeck (ekonomický ředitel CSE), Jan-Hendrik Mohr (člen vedení koncernu CLAAS, obchodní odvětví - prodej), Michael Kohlem (ředitel výzkumu a vývoje CSE), Holger Brüning (vedení produkce CSE).