class vaderstad

Představujeme Vám největší secí stroj na světě

30. 08. 2012

Väderstad Seed Hawk představil na veletrhu Farm Progress Show v Kanadě největší secí stroj na světě.

Obrovský podvozek se zásobníky (o celkovém objemu 46 m3) minimalizuje čas pro plnění a zároveň maximalizuje výkon.  "I přes nadměrnou velikost, mohou být zásobníky naplněny za 15 minut, a to včetně osiva a hnojiva," uvádí Gustav Nilsson, který je zodpovědný za Väderstad Seed Hawk.

Soustava zásobníků je rozdělena do čtyř různých velikostí: 10 500 litrů, 16 800 litrů, 16 800 litrů a 1400 litrů. Pro pšenici se obvykle používá zásobník na 10 500 litrů a pro oba druhy hnojiv zase dva 16 800 litrové zásobníky.

"V současné době se jedná o největší zásobník na trhu. Společně s 25 metrů širokou secí soupravou,  je možné zaset až 61 hektarů na jedno naplnění, při základní dávce setí 120 kg osiva a 300 kg hnojiva na hektar, " říká jeden ze zakladatelů firmy Seed Hawk, Brian Dean.

Polní pokusy se Seed Hawk ukázaly, že s přímým setím můžeme dosáhnout stejně vysokých výnosů jako s tradičním setím. Ve Švédsku je podíl přímého setí relativně malý, ale v Austrálii je nejčastěji používanou metodou z důvodu velkého nedostatku vláhy jako limitujícího faktoru při pěstování plodin.

"V případě Seed Hawk 1300 jsme přesvědčeni, že největší poptávka bude pocházet z trhů jako je Rusko, Kanada, USA a Austrálie," říká Gustav Nilsson.