class vaderstad

Firma CLAAS představila NOVÉ traktory řady ARION 500/600

13. 07. 2012

S více než 10.000 prodanými traktory ARION 600 po celém světě je ARION nejúspěšnější modelovou řadou traktorů CLAAS. S vědomím významné pozice této modelové řady CLAAS dále pracoval na vývoji nových technologií.  Pro léto 2012 bude stávající řada traktorů ARION 500/600 nahrazena novou generací nesoucí stejné jméno ARION s celkově sedmi modely.

Nová řada ARION je vybavena motory splňujícími emisní normu Stage IIIb (Tier 4i) pomocí filtru pevných částic (DPF), množstvím možností výbav a zejména zcela novou kabinou, která je nejvýznamnější změnou pro nový ARION. Nová generace kabin od CLAAS znovu nastavuje standard pro dokonalý výhled a uživatelsky přijatelné ovládání pro obsluhu. Nový ARION 500/600 je vybaven technologiemi a komfortem pocházejícími z řady nejvýkonnějších traktorů AXION 900.

Se svými sedmi modely kryje nový ARION 500/600 výkonový rozsah mezi 140 a 184 k (dle ECE R120). Vestavěny jsou motory DPS nové generace, které dále optimalizují spotřebu paliva a splňují novou emisní normu. Také u nových modelů ARION je důsledně využit systém CLAAS POWER SYSTEMS (CPS). CPS znamená optimální kombinaci nově vyvinutých komponentů a technologií pohonu. Přičemž se nejedná pouze o motor a splnění emisních norem, ale o stroj jako celek, jeho efektivnost v každodenním pracovním nasazení a inteligentní využití energie.

Modelová řada 500 má pod kapotou 4,5 l čtyřválce a řada 600 6,8 l šestiválce, všechny se 4ventilovou technikou, vstřikováním Commonrail, turbodmychadlem s variabilní geometrií a mezichladičem stlačeného vzduchu. Filtr pevných částic DPF, stejně jako oxidační katalyzátor jsou umístěny pod jednodílnou kapotou motoru tak, aby nebránily nijak dobrému výhledu řidiče.

Praktické zkušenosti stávajících modelů ARION 540 - 510 byly zaměřeny díky kompaktním rozměrům a mimořádné dynamice na práce spojené s manipulací, zejména práce s čelním nakladačem. Díky nové generaci motorů a hlavně nejsilnějšímu čtyřválci ARION 550 s maximálním výkonem 163 k (dle ECE R120) jsou nyní k dispozici také práce s vývodovým hřídelem nebo transport. Nové šestiválcové modely budou těžit z vysoké tažné síly a klidného chodu jak při práci na poli, tak při zěmědělské dopravě. Nejsilnějším modelem je ARION 650 s max. výkonem 184 k (dle ECE R 120). Představením nové řady ARION společnost CLAAS umožňuje budoucím uživatelům vybrat si dle konkrétních požadavků volbu mezi traktorem s výkonem přes 150k ve čtyřválcovém nebo šestiválcovém provedení.

To nejlepší z AXION 900

Klíčové inovace nové řady ARION 500/600 pochází z největšího kolového traktoru klasické koncepce od společnosti CLAAS, modelu AXION 900 oceněného na výstavě AGRITECHNICA Hannover 2011 titulem Machine of the Year 2012 v kategorii těžkých traktorů a úspěšného i na brněnském veletrhu Techagro 2012, kde získal zlatou medaili Grand Prix.

Inovace zahrnuje například elektronicky ovládaný ventilátor chladičů VISTRONIC, který umožňuje precizní kontrolu chlazení. Systém VISTRONIC významně snižuje hlučnost, příkon nutný na pohon ventilátoru a samozřejmě s tím spojenou úsporu paliva.

Celý chladicí systém byl optimalizován a doplněn o plynové vzpěry umožňující snadné a rychlé odklopení všech chladičů pro snadnější údržbu. Vzduchový filtr byl přemístěn před blok chladičů tak, aby byl snadněji přístupný.

Další významnou změnou převzatou od velkých traktorů CLAAS je nová kabina. Na rozdíl od AXION 900 je však 5sloupková a byla upravena speciálně pro řadu ARION. Kabina je navržena pro dokonalý výhled, používá vysoký stupeň ergonomie, čtyřbodové odpružení a pro verzi CEBIS barevný monitor  a patentovanou loketní opěrku s ovládací multifunkční pákou CMOTION. Stejně jako u AXION 900 je kabina posunuta více dopředu a díky vypouklému zadnímu oknu bylo možno posunout B-sloupky více vpřed pro nerušený výhled po bocích a dozadu na pracovní nářadí. Pátý sloupek kabiny byl přidán z důvodu většího úhlu pro otevření a nižší délky a hmotnosti vstupních dveří. Také nabídka sedadel řidiče byla rozšířena ze stávajících 2  modelů na 5 různých modelů od dodavatelů Sears a Grammer.

Verze CIS (CLAAS INFORMATION SYSTEM) je vybavena mechanicky ovládanými hydraulickými rozvaděči, ovládáním PTO na loketní opěrce a nově umístěným otočným ovladačem spodní polohy TBZ pro snadnější manipulaci.

Traktory nové řady ARION mohou být z výrobního závodu připraveny pro montáž satelitní navigace CLAAS GPS PILOT a také telemetrického sledování provozních údajů CAAS TELEMATICS.

Spousta nových prvků vybavení

CLAAS nabízí pro nové modely ARION 500/600 různé možnosti vybavení přímo z výrobního závodu:

Všechny nové modely disponují osvědčenou kompaktní konstrukcí CLAAS s dlouhým rozvorem kol a rozložením hmotnosti 50/50 na přední a zadní nápravu. Pohotovostní hmotnost těchto strojů se pohybuje mezi 5,8 t a 7,8 t. Na základě nové konstrukce se přípustná celková hmotnost jak u verze 40 km/h, tak i u verze 50 km/h zvyšuje na 12 t. Z tohoto důvodu dostala sériově nová generace ARION, až na nejmenší model ARION 530, silnější zadní nápravu s možností větších pneumatik 710/60 R38 přímo z výrobního závodu.

Pokud je ARION z výrobního závodu vybaven předními rameny hydrauliky nebo čelním nakladačem, je součástí výbavy i nový polorám. Je upevněn mezi nosník přední nápravy a převodovku podél motoru, přenáší vznikající síly a slouží zároveň jako přípojný bod pro uchycení čelního nakladače. Toto se jednoduše přišroubuje k polorámu, přičemž je možné jím traktor kdykoli dovybavit.

Kola přední nápravy jsou samostatně odpružená a pro vyšší stabilitu např. pro práci s čelním nakladačem také kompletně uzavíratelná. Kromě toho je možno přední nápravu vybavit brzdami. U nejsilnějších modelů (ARION 650 a 640) je tento systém aktivních brzd obsažen ve standardním vybavení.

S novou výrobní řadou se rozšířily i možnosti dotížení u traktorů ARION. K předním závažím je nyní možný výběr také závaží do zadních kol 250 kg, 350 kg, 450 kg nebo 550 kg pro každé kolo.

Vysoce účinné převodové ústrojí HEXASHIFT

Převodové ústrojí CLAAS HEXASHIFT současné série ARION se vyznačuje vysokou účinností a inteligentními automatickými funkcemi a je ze strany zákazníků často přirovnáváno k plynulému jízdnímu komfortu. Disponuje čtyřmi skupinami, šesti převodovými stupni řazenými pod zatížením a je řaditelné zcela bez použití spojkového pedálu. Pomocí automatickému řazení HEXACTIV se řadí převodové stupně pod zatížením a skupiny plně automaticky. K osvědčeným automatickým funkcím patří kromě toho REVERSHIFT (elektrohydraulické řazení změny směru jízdy) Speedshift (rychlé řazení napříč skupinami a stupni řazenými pod zatížením) a Speedmatching (automatické nastavení stupňů řazených pod zatížením při změně skupin C4 -> D2).
Vysoká účinnost převodového ústrojí HEXASHIFT byla CLAAS potvrzena v roce 2009 v testu Powermix testovacího centra DLG na traktoru ARION 640 CEBIS. ARION 640 vykazoval u většiny pracovních nasazení nižší spotřebu paliva než průměr všech ostatních testovaných kandidátů a celková hodnota Powermix byla o 3,6% lepší než průměr.
Existuje mnoho důvodů, proč je převodové ústrojí CLAAS HEXASHIFT volbou i pro novou generaci ARION. V nové výrobní řadě je k dispozici ve třech verzích, včetně nové varianty převodovky Super ECO 40 km/h při 1650 ot/min., která by měla být zajímavá zejména pro využití v dopravě.
Všechny modely ARION 500/600 jsou vybaveny hydraulickou soustavou Loadsensing s průtokem 110 l/min.

Více na: http://app.claas.com/2012/arion/de/