class vaderstad

Sečení pícnin na nejvyšší úrovni

11. 06. 2012

Společnost AGRO Měřín je jedna z největších zemědělských firem v České republice, a je známá svojí progresivitou zejména v živočišné, ale i v rostlinné výrobě. Moderní zemědělství se však nedá dělat bez moderních strojů a technologií. V Měříně se letos zaměřili na zvýšení výkonnosti při sklizni pícnin.


AGRO Měřín již třetím rokem používá na svých pozemcích systémový traktor CLAAS XERION 3800 TRAC. A protože se tento traktor svou vysokou tahovou silou a nízkou spotřebou osvědčil, padla při výběru dalšího tažného prostředku loni na podzim volba opět na XERION. Tentokrát však byly požadavky  na vybavení zvýšeny o možné nasazení při sklizni pícnin, pro kterou je přímo určena varianta s otočnou kabinou TRAC VC.  Kromě prací při přípravě půdy s hloubkovým kypřičem VÄDERSTAD Cultus 500 a setí všech plodin univerzálním secím strojem VÄDERSTAD Rapid 800S byl traktor agregován na jaře s rozmetadlem průmyslových hnojiv VICON Rota Flow. Pro setí  a přihnojení je traktor vybaven přídavným zásobníkem na 5.400 l umístěným za kabinou.

Do sklizně pícnin se XERION z Měřína zapojil při letošních prvních sečích se zbrusu novou kombinací žacích strojů CLAAS DISCO 9300 C Duo a DISCO 3100 FC Profil. A protože první zkušenosti byly velmi pozitivní, byla pořízena stejná souprava i na středisko nedaleko Žďáru n. Sázavou.

Velmi pozitivně bylo hodnoceno kopírování terénu, a díky hydropneumatickému odpružení Active Float také vyšší a kvalita píce a pracovní rychlost. Jako bezkonkurenční hodnotí obsluha výhled z kabiny a pohodlí při práci spojené s vynikajícím přehledem o sklízeném pozemku.  Žací lišty jsou ovládány pomocí ISOBUS terminálu CEBIS Mobile, na kterém se dá také jednoduše nastavit celý žací stroj. Provozní výkonnost je na úrovni 12 ha/h se spotřebou paliva 5-5,5 l/ha. Ta je samozřejmě ovlivněna velikostí pozemků, které jsou na Měřínsku a Žďársku někdy i pod 1 ha.

Samozřejmostí je používání satelitní navigace s naváděním GPS Pilot. V Měříně vsadili na korekci signálu RTK Net pracující s přesností navádění +/- 5 cm. Jak obsluha, tak vedení společnosti jsou s prací pomocí GPS Pilota naprosto spokojeni.