class vaderstad

Obr na kolech v okolí Velvar

18. 04. 2012

Pro letošní jarní přípravu byla na farmu Pokorných nedaleko Velvar pořízena posila v podobě nejsilnějšího kolového traktoru s plynulou převodovkou na světě - CLAAS XERION 5000 TRAC. Hlavním důvodem pořízení traktoru s výkonem 524 koní bylo zvýšení výkonnosti při přípravě půdy jak na jaře při setí jarních ječmenů a kukuřice, tak na podzim při zpracování půdy do hloubky až 25cm. Hlavním nářadím pro tohoto obra je radličkový kultivátor se záběrem 8 m.

Jednou z největších předností traktoru XERION je možnost využití tzv. "psího chodu" a centrálně ovládaného systému dohušťování pneumatik. Hmotnost traktoru je tak rozložena na větší plochu a po 18t těžkém traktoru nelze rozpoznat stopy po přejezdu. Protože je používána satelitní navigace s GPS Pilotem a korekcí signálu RTK Net, je důsledně a přesně využíván celý pracovní záběr stroje bez zbytečných přejezdů. Síla motoru CATERPILLAR C13 ve spolupráci s plynulou převodovkou ZF ECCOM 4.5 je zárukou velkého krouticího momentu při nízkých otáčkách motoru, který znamená v praxi nízkou spotřebu paliva.

První XERION v České republice (model 3300 Saddle Trac) s unikátní nástavbou na farmě Pokorný tak dostal ke své práci mladšího a silnějšího bratra v podobě XERION 5000.

Fanouškům značky CLAAS děkujeme za pěkné fotografie.