class vaderstad

Novinky ve strojích na sklizeň píce

31. 10. 2011

Velký záběr pro maximální výkonnost

Novinkami na poli diskových žacích strojů jsou bezesporu stroje DISCO 9300 RC Duo a DISCO 9100 RC Contour. S pracovním záběrem až úctyhodných 9,10m a gumovými mačkacími válci se jedná o největší žací stroje na trhu. Gumové mačkací válce se chovají jemně k lístkům jetelovin, ale přitom stonek řádně naruší. Výborně si vedou i při sklizni trav, kde odvádí ty největší výkony. Středově uložené žací jednotky ve spojení s hydro-pneumatickým zavěšení ACTIVE FLOAT nabízí dokonalé kopírování, menší tlak na půdu a tím menší opotřebení stroje.


ACTIVE FLOAT: Ušetří naftu a zvýší kvalitu píce

Firma CLAAS nyní nabízí časem prověřený systém hydro-pneumatického zavěšení ACTIVE FLOAT i pro čelně nesený diskový žací stroj DISCO 3100 F PROFIL se záběrem 3,0 m. Tato technologie umožní Vašemu žacímu stroji rychle a lehce reagovat na měnící se terén a tak udržovat kontaminaci píce zeminou na minimální úrovni. Zároveň bylo dokázáno, že můžete ušetřit až 20 procent na spotřebě paliva tím, že přesunete část hmotnosti žacího stroje na traktor. To znamená, že při práci změníte třecí odpor žacího lišty  na valivý odpor kol traktoru.

Nejen na žacím stroji DISCO 3100 F PROFIL se systém zavěšení skládá hydraulických válců a tlakových akumulátorů, které nahrazují tažné pružiny. To umožňuje snadné, rychlé a včasné nastavení vyvážení žacího stroje, které odpovídá současným podmínkám a to kdykoliv během práce a pohodlně z kabiny traktoru.Praxí prověřená žací lišta P-CUT se samočisticím efektem a unikátnímu zpřevodování může pracovat i se sníženými otáčkami vývodového hřídele až na 850 ot.min-1. Takto docílíte snížení spotřeby paliva o dalších až 16%. Žací lišta P-CUT je proti poškození chráněna na jednotlivých discích systémem SAFETY LINK a systémem hydraulické ochrany, který nadlehčí žací stroj v případě kolize a tím zabrání poškození žací lišty.

Shrnovače LINER

Řada shrnovačů se letos také rozrostla o nové stroje. Nový 2rotorový shrnovač LINER 3100 se shrnováním řádku do středu nabízí úctyhodný záběr od 8,70 do 10,00 m a může být dobrou alternativou za menší 4rotorové shrnovače. Byl navržen tak, aby byl schopen shrnout i řádky po sklízecí mlátičce s žací lištou o šířce 7,50m a tak připravit dostatečný řádek třeba pro vysokotlaký lis.


Srdcem shrnovače, jako u jiných modelů CLAAS, jsou hermeticky uzavřené hlavy rotorů s vodícími drahami a kladkami neustále ponořenými v olejové lázni. To činí toto ústrojí nejen bezúdržbovými, ale také maximálně prodlužuje životnost stroje. Široké 6kolé kopírovací podvozky spolu s 3D zavěšením rotorů vždy zajistí dokonalé kopírování povrchu půdu a zamezí tak kontaminaci sklízené píce zeminou.

Transportní výška stroje je po odejmutí 3 vrchních ramen pod 4 metry. Rotory jsou sníženy hydraulicky do transportní polohy a uzamčeny mechanickou pojistkou.


Dalšími novinkami je nová kompletní řada 1rotorových shrnovačů LINER s označením 450,420 a 370 v nesené verzi a 450T a 370T ve verzi tažené s pracovním záběrem od 3,70 do 4,50m. Pro dokonalé přizpůsobení se povrchu půdu jsou tyto stroje vybaveny širokými  4kolými kopírovacími podvozky s koly umístěnými co nejblíže k prstům. Navíc jsou modely 450 a 420 vybaveny zajištěním ramen systémem PROFIX. Jedná se o 20drážková spojení ramen s rotorem s jistícími třmeny, které se osvědčilo u vyšších modelových řad. Už žádná jištění kolíky. Pro ještě lepší kopírování je možné vybavit shrnovač přídavným kopírovacím kolem.