class vaderstad

500 traktor CLAAS v ČR

04. 08. 2011

Koncem července jsme měli milou povinnost zůčastnit se předání hned sedmi traktorů CLAAS jednomu z největších pěstitelů zeleniny u nás, firmě G´s Group Holdings CZ s.r.o.

Slavnostní předání bylo pro nás o to slavnostnější, že jeden z těchto traktorů byl našim pětistým traktorem CLAAS, který jsme do České republiky přivezli.

Předání traktorů proběhlo v sídle jedné z firem G´s Group Holdingu, zabívající se zemědělskou produkcí, akciové společnosti Pěstitel Stratov.

Pro pěstování zeleniny, v tomto případě především salátů, jsou na techniku kladeny specifické požadavky a proto musely být téměř všechny traktory upraveny. Jednalo se především o širší rozchod a nestandardní rozměr pneumatik.


Sedmičlenná flotila zahrnuje traktory od výkonu 75 až 145 koní, konkrétně tyto modely:

AXOS 310 CL

nejmenší zástupce sedmičlenné flotily. Traktor by měl být nasazen hlavně v dopravě mezi skleníky a alternativně také na sázení a sklizeň jahod a pažitky. Písmena CL značí osazení stroje převodovkou s elektrohydraulickým řazením změny směru jízdy. Spojku je možné ovládat jednak reverzační páčkou, spojkovým pedálem nebo tlačítkem na řadicí páce. Jeho výhodou je univerzálnost, kompaktní rozměry a snadné ovládání.

AXOS 340

určený pro plečkování, závlahu a kultivaci salátů. Pro svou práci má traktor upraven rozchod kol na 2 m a je obut do pneumatik šířky 30 cm. Součástí výbavy jsou i čelní ramena a nejluxusnější převodovka CX s elektrohydraulickou reverzací. Převodovka je elektrohydraulická s dvoustupňovým násobičem, obsluha má možnost řadit 20 stupňů vpřed a stejný počet vzad. Pro účely pěstování zeleniny byl traktor dodán s převodovkou s rozsahem 30x30 převodových stupňů zahrnující i plazivé rychlosti. Spojku lze ovládat třemi způsoby.

Stejný model AXOS 340 je určen pro dopravu, tey bez zvláštních úprav.


ARION 420

jehož hlavním úkolem bude pěstování cibule - od závlahy až po její sklizeň. Rozchod kol mu byl proto upraven na 2 m a šířka pneumatik na 42 cm.

ARION 520

pro práci při pěstování salátů. Rozchod kol činil 2 m a šířka pneumatik 42 cm. Navíc byl stroj vybaven i čelní hydraulikou. Díky svému výkonu může být zapojen i do zpracování půdy na souvratích anebo může být agregován s většími valníky v dopravě. Čelní hydraulika je využitelná při agregaci traktoru například s plečkou salátů a zároveň přihnojováním nebo při sázení salátů, kdy vpředu je agregován pěch.

ARION 630

se standardní výbavou, pro dopravy salátů z pole, ke klasickým polním pracím například ke zpracování půdy.

Druhý ARION 630 - sice také ve standardní verzi, ale kabina je vybavena uhlíkovými filtry a zadní závěs koulí K 80. Traktor bude využit jako tažný prostředek pro postřikovač. Proto je vybaven druhým párem speciálních kultivačních pneumatik o rozměru 270/95R32 vepředu a 300/95R48 vzadu.