class vaderstad

Časy se mění

09. 06. 2011

Známé rčení "Časy se mění" platí i pro zemědělské stroje, zejména bude-li řeč o výkonech motorů a výkonnostech, které se po moderních strojích požadují. Jistě si sami vzpomenete, že nejsilnější traktory před 20 lety mířily k výkonu přes 200 koní. V posledních 5 letech se tato hranice posunula směrem k 300 koním, a výjimkou nejsou ani agregace s traktory o výkonu motoru přes 500 koní.

Silný a univerzální

Systémový traktor CLAAS XERION si díky své velké univerzálnosti a výbornému poměru tahová síla/spotřeba získal již více než 1000 spokojených zákazníků v celé Evropě. Ne jinak je tomu i v České republice, kde letos budeme předávat 17. prodaný kus.


XERION TRAC VC s otočnou kabinou může být agregován s výměnnou nástavbou na aplikaci kejdy s objemem 15 m3

Hlavní doménou pro XERION jsou tahové práce, kde dokonale využívá konstrukční koncept TRAC, tedy nosný mohutný rám, 4 stejně velká kola a rozložení hmotnosti 50:50. Ve spolupráci motoru Caterpillar C9 s plynulou převodovkou ZF tak dociluje výborného přenosu síly na podložku s minimálním prokluzem a nízkou spotřebou paliva. Svou univerzálnost však XERION dokazuje i při setí obilovin, kukuřice, sečení pícnin a orbě. Není však výjimkou i nasazení při aplikaci průmyslových hnojiv, kde se výborně uplatňují flotační pneumatiky doplněné o systém dohušťování tlaku za jízdy. Vyloženě doma je pak XERION při aplikaci kejdy, digestátu z bioplynových stanic, nebo dusání siláže, kde se uplatní i jedinečnost konstrukce XERION - krabí nebo psí chod.

XERION 3800 TRAC s rozmetadlem Rauch Axera je schopen dosáhnout výkonnosti 30 až 50 ha/h při
spotřebě 0,5 l/ha

Více prostoru na nástavby

Samostatnou kapitolou traktorů CLAAS XERION je varianta s obchodním názvem Saddle Trac, která doplňuje modely s pevnou kabinou uprostřed TRAC, a TRAC VC s kabinou otočnou o 180°. Není náhodou, že právě Saddle Trac tvoří 35 % prodeje v České republice. Kabina umístěná nad motorem umožňuje používat velkoobjemové nástavby o objemu až 15 m3. Traktor tak dokáže naložit až 8 t osiva nebo hnojiva, což znamená, že na jedno naložení spolu se secím strojem dokáže zasít plochu až 80 ha. Při aplikaci kejdy je daný objem až 15.000 l.


XERION 3800 SADDLE TRAC s nástavbou Väderstad/Lomma o objemu 11.000 l dokáže zasít na jedno
naplnění plochu až 80 ha

XERION 5000

A protože se časy mění, řada traktorů XERION 3300/3800 byla rozšířena o modely XERION 4500 a 5000. Výkon motoru se tak vyšplhal na 487 k resp. 527 k. Konstrukční koncept zahrnující hlavní rám, ve kterém je uložen motor a převodovky byl zachován, jinak se ale jedná o kompletně nový traktor.

Dimenze hlavního rámu, náprav i hnacích komponentů jsou v "jiné váhové kategorii". Velký XERION bude tedy osazen motorem Caterpillar C13, novými nápravami a hlavně převodovkou ZF ECCOM 4.5. Novinkou bude i možnost používat flotační pneumatiky 900/60 R42, které jsou svým průměrem 2.150 mm největšími zemědělskými pneumatikami. Celková hmotnost přesahující 23 t ve spojení s vysokým výkonem motoru tak bude znamenat vysoký potenciál pro tahové práce. Jedinečnost tohoto traktoru podtrhne ovládání pomocí patentovaného joysticku CMotion. Nejnovější navigace s GPS Pilotem a korekcí signálu RTK Net a také možnost používat systém přenosu provozních parametrů a diagnostiky CLAAS Telematics.

První prodaný XERION 5000 TRAC bude již od července pracovat na českých polích s hloubkovým kypřičem VÄDERSTAD TopDown TD 700.


Agregace traktoru XERION 5000 s mulčovačem při drcení kukuřičného strniště