class vaderstad

Ohlédnutí za polním dnem v Rumburku

07. 06. 2011

Ve středu 1. června 2011 se v severočeském Rumburku uskutečnil Polní den zaměřený na traktory a techniku pro sklizeň pícnin CLAAS. Akci pořádala společnost Agromel spol. s r.o., která je regionálním prodejcem techniky CLAAS a VÄDERSTAD v Ústeckém a části Středočeského kraje.

Na pozemcích farmy rodiny Rýdlových mohli zemědělci, kteří akci i přes nevlídné deštivé počasí navštívili, shlédnout hned dvě české premiéry strojů CLAAS na sklizeň píce. Jednalo se o stranový shrnovač LINER 1750 a taženou žací lištu se středovou ojí a prstovým kondicionérem DISCO 3500 TC.

Jako první byla předvedena souprava traktoru CLAAS ARION 410 CIS o výkonu 100 koní (s navýšením CPM 110 k) s čelním nakladačem CLAAS FL 100 a zadní nesenou lištou CLAAS DISCO 3100 Contour se středovým čepem, odlehčením lišty Active Float, bezpečnostním modulem Safetlink a rychlovýměnou nožů Plus.

Další soupravou byl traktor CLAAS AXION 850 Cebis a tažená lišta CLAAS DISCO 3500 TC se středovou ojí a prstovým kondicionérem. Středová oj umožňuje natáčení záběru lišty do pravé i levé strany za traktorem, a všechny zúčastněné překvapila výborná manévrovatelnost této soupravy. Záběr je 3,4 m a plechy pro široký rozptyl rozhodí posečenou hmotu po celém jejím záběru. Jedná se o první prodanou taženou lištu tohoto záběru a premiéru v ČR. Majitelem této profi lišty je farma rodiny Rýdlových ze Starých Křečan.

CLAAS AXOS 330 CX (90 k) pracující s obracečem CLAAS VOLTO 64 o záběru 6,4 m, rozhodil posečenou hmotu a připravil pro shrnování.

Toho se zhostil jako první traktor CLAAS ARION 630 CIS o výkonu 155 koní se stranovým shrnovačem CLAAS LINER 1750 o záběru 8 m. U shrnovače jsou oba rotory hermeticky uzavřeny a mají trvalou olejovou náplň, kulisu velkého průměru a 14 ramen s rychlovýměnným systémem Profix. Zajímavostí je také 6kolový podvozek rotoru s řízenými koly, širokou nápravou pro perfektní kopírování a elektro-hydraulické nastavení výšky rotoru. Shrnovač zakoupila farma BioFaflák rodiny Faflákových z Kyjova u Krásné Lípy a opět se jednalo o první prodaný LINER 1750 a jeho premiéru v ČR.

Jako poslední se aktivně představil traktor CLAAS ARION 520 CIS o výkonu 122 koní se středovým shrnovačem CLAAS LINER 2800. Záběr shrnovače je plynule nastavitelný za jízdy v rozmezí 7,4 - 8,2 m. Má hermeticky uzavřené rotorové hlavy s 12 rameny na rotoru, nezávislé zvedání rotorů a 4kolový podvozek s širokou nápravou.

Pouze staticky byla předvedena souprava traktoru CLAAS ARION 530 CIS o výkonu 133 koní s lisem CLAAS ROLLANT 355 RC. Jedná se o lis s pevnou komorou, rozměrem balíků 1,25 x 1,20 m, segmentem tří výkyvných válců MPS Plus, Heavy Duty řezacím ústrojím s 16 jištěnými noži, komfortním vázáním do sítě a zesílenými pohony.

I přes neustálý drobný déšť a mokro předvedla technika CLAAS, že je špičkou ve svém oboru. Návštěvníci, shlédli traktory o celkovém výkonu 860 koní a sklizňovou techniku záběru více než 30 m. Na konec akce si mohli uvedené soupravy i vyzkoušet.