class vaderstad

30 let čelně nesených žacích lišt z německého Bad Saulgau

06. 06. 2011

Čelně nesené žací stroje slaví jubileum. Již 30 let vyrábí CLAAS v Bad Saulgau čelně nesené žací stroje pro traktory. V roce 1981 uvádí na trh první čelně nesený žací stroj WM 31 F. Tento bubnový žací stroj se stal průlomovým pro CLAAS na trhu s žací technikou. Za poslední tři desetiletí vyrobila firma CLAAS v Bad Saulgau přes 40.000 čelně nesených žacích strojů.

S vysokou výkonností, v počátku s pracovním záběrem 2,45 m a s optimálním kopírováním povrchu získaly žací stroje CLAAS rychle dobrou pověst. Dnes známe všechny bubnové žací stroje pod názvem CORTO, diskové DISCO.

Technický vývoj vsází stále více na energeticky úsporný provoz žacích strojů. Proto kombinuje CLAAS u modelu DISCO 3100 FC volné kopírování povrchu (PROFIL) s plynule hydraulicky nastavitelným tlakem na podložku, tzv. technikou ACTIVE FLOAT.

Tuto techniku zavedenou ve výrobní řadě DISCO CONTOUR otestovala společnost DLG a udělila za ni firmě CLAAS ty nejlepší známky hodnocení. Důvodem vyznamenání byla perfektní kvalita sečení při současné minimální spotřebě paliva. Technické pozadí tohoto systému tvoří optimální souhra mezi hydropneumatickým odlehčením ACTIVE FLOAT a žací jednotkou P-CUT.


O 20% nižší spotřeba paliva díky ACTIVE FLOAT

Měření ukázala, že díky hydropneumatickému odlehčení ACTIVE FLOAT je v závislosti na sklizňových podmínkách možná redukce spotřeby paliva až o 20%. Velkou výhodou je nastavitelnost tlaku na podložku kdykoli i za jízdy, pohodlně z místa řidiče. Díky stálému optimálnímu odlehčení je při sečení vznikající tření přeměňováno na valivý pohyb. Na základě toho se žací lišta pohybuje plynuleji, čímž je spotřeba energie i pohonných hmot značně redukována.

O dalších 16% menší spotřeba díky redukci otáček vývodového hřídele

Redukcí otáček vývodového hřídele z 1000 ot/min na 850 ot/min žacích strojů DISCO CONTOUR je možné snížit spotřebu paliva o dalších 16%. Tato funkce úspory pohonných hmot je možná díky optimálnímu převodovému poměru žacího ústrojí P-CUT, přičemž kvalita sečení zůstává zachována.

Menší obsah popílku v krmivu

Vedle redukce spotřeby paliva přispívají žací stroje DISCO CONTOUR výrazně k lepší kvalitě krmiva. Obsah popílku v krmivu klesá při optimálním odlehčení žací jednotky až o 17%. Tím s ACTIVE FLOAT kvalita krmiva výrazně vzrůstá.

Žací stroje CLAAS přinášející značnou úsporu paliva, jsou v nabídce s pracovními záběry od 2,60 m do 14,00 m.