class vaderstad

AXION 900 - NOVÁ DIMENZE

12. 05. 2011


Horkou novinkou na mezinárodní výstavě SIMA Paříž byl nový přírůstek ve výkonové třídě nad 250 k, CLAAS AXION 900. Zbrusu nový traktor z dílny společnosti CLAAS byl na této výstavě ve fázi předpremiéry, ale i tak obléhaly tuto novinku zástupy návštěvníků z řad zemědělské veřejnosti, ale i odborných novinářů.


 NOVÝ TRAKTOR PLNÝ NOVÝCH TECHNOLOGIÍ

Od roku 2012 rozšíří rodinu traktorů CLAAS nová výkonová řada AXION 900. Čtyřmi modely s výkonem motoru od 280 do 400 k vstupuje společnost CLAAS do segmentu vysoce výkonných traktorů, které doplní mezeru mezi stávajícími modely AXION 800 (180-260 k) a XERION (330-525 k).

První předsériové traktory AXION 900 byly nasazeny do zemědělské praxe na jaře v roce 2010. Od této doby byl nový taktor podroben mnoha náročným hodinám testů na polích napříč Evropou v přímé konfrontaci s konečnými uživateli. Přestože tato novinka ještě není nabízena k prodeji konečným zákazníkům, společnost CLAAS se rozhodla představit tento traktor veřejnosti na mezinárodní výstavě SIMA.

Inovativní design a nejnovější technologie se již staly synonymem pro traktory CLAAS. A nová řada AXION 900 perfektně doplňuje směr vývoje nových produktů společnosti CLAAS.  

CPS (CLAAS POWER SYSTEMS)

AXION 900 používá nový designový koncept, přinášející mnoho inovativních technologických výhod. Poprvé bude traktor CLAAS používat 24 ventilový motor FPT Cursor 9 s objemem 8,7 l, splňující novou emisní normu Tier 4i. AXION 900 bude pro splnění této přísné normy používat integrovanou technologii SCR (selective catalytic reduction) s aditivy AdBlue.

 Nový AXION 900 bude nabízen u všech modelů s poslední verzí plynulé převodovky od renomovaného dodavatele, společnosti ZF. Obchodní název této převodovky CMATIC v sobě skrývá velký potenciál pro snížení spotřeby paliva, jako výsledek vysoké účinnosti čtyř planetových převodů. 

AXION 900 bude nabízen s převodovkami ve variantách 40 i 50 km/h, dodávaných dle místních předpisů. Pro přenos výkonu motoru až 400k na podložku budou k dispozici pneumatiky s průměrem až 2,15 m vzadu a 1,7 m na přední nápravě. Lepší tahové vlastnosti s vyšší účinností přináší řadě AXION 900 také dlouhý rozvor náprav 3,15m s dokonalým rozložením hmotnosti mezi obě nápravy. Celková délka traktoru a malý převis u bou náprav však zajišťuje výbornou manévrovatelnost a kompaktní vnější rozměry. 

Kabina a ergonomie

Obecně jsou v zemědělství stále častěji používány větší a výkonější stroje schopné obdělat více hektarů zemědělské půdy za méněčasu. Stále však platí, že i k těmto strojům je potřeba obsluha. A nároky na komfort obsluhy stoupají stejně rychle, jako vývoj techniky. Stále větší význam tak získává ergonomie a komfort pro řidiče traktoru. AXION 900 bude používat novou čtyřsloupkovou kabinu, vyvíjenou s předními designéry z automobilního průmyslu, ovšem se širokou diskuzí a zkušenostmi evropských farmářů.  Vznikla tak mimořádně komfortní kabina s novou úrovní komfortu a funkční ergonomie. Nová kabina tak nabízí optimální výhled do všech stran, komfortní sedalo s vysokým posazením řidiče a systém odpružení kabiny potvrzující známé pravidlo o důrazu společnosti CLAAS na komfort obsluhy.

Ovládání Vašimi prsty

Nové ovládání CMOTION control, použité již na traktorech XERION 5000/4500 bylo vyvinuto speciálně pro jednoduché ovládání. Revoluční ovládání využívá intuitivního ovládání všech důležitých funkcí pomocí třech prstů bez nutnosti pohybovat celou paží. Barevný displej palubního terminálu CEBIS je integrován do nové loketní opěrky řidiče. Uživatelsky příjemné ovládání terminálu CEBIS usadní obsluze ovládání a sníží únavu v kombinaci se snadnějším nastavením přípojného nářadí. Funkce Direct access s přímým ovládáním klíčových funkcí traktoru bude standarní výbavou. Excelentní výhled s úhlem až 360° i v noci zajistí až 20 pracovních světel s možností předních i zadních světel typu Xenon.