class vaderstad

Opravdové navyšování výkonu pro AXION

26. 01. 2011

U moderních traktorů jsme si již zvykli na pojem Power Boost, navyšování výkonu motoru, krátce řečeno Boost. Vždy se jedná o vlastnost traktoru za určitých podmínek uvolnit vyšší výkon motoru. Kolem podmínek, kdy je tento Super výkon, jak ho někteří výrobci nazývají, uvolňován, existuje mnoho dohadů a diskusí. Kdy je tedy vlastně tento "vyšší" výkon uvolňován? Je to reálné i pro zemědělskou praxi?


Pro ověření toho, jestli tento moderní prvek v traktorech má význam pro zemědělskou praxi, uspořádala společnost CLAAS ve spolupráci s námi školení s názvem AXION CAMP 2010 s praktickým ověřením funkce navyšování výkonu přímo na poli. Hlavním důvodem pro uspořádání této akce bylo zjistit, jsou-li informace výrobců ověřitelné při reálném nasazení při zpracování půdy. Pro porovnání se praktického školení zúčastnily i konkurenční traktory s výkonem motoru cca 200 k.

Jednalo se o traktory v sériové výbavě, vybavené shodnými pneumatikami nahuštěnými na shodný tlak 1 bar, dotížené přídavným závažím dle doporučení výrobce. Pracovalo se na stejném pozemku, se shodným nářadím, nastaveným na stejnou hloubku.


Traktor CLAAS AXION dokázal, že navyšování výkonu motoru s obchodním názvem CPM (Claas Power Management) může fungovat již od 6 km/h i při zpracování půdy radličkovým kypřičem v hloubce až 25 cm. A skutečnost, že se díky systému CPM dá zvýšit výkonnost traktoru až o 40%, a snížit spotřeba paliva o významných 30% jen podtrhuje pokrokovost této technologie patentovanou společností CLAAS.

Podrobné informace z akce AXION CAMP 2010 obdržíte u svého regionálního prodejce CLAAS.