class vaderstad

Vyhodnocení výkonnosti XERION a CARRIER 1225

21. 05. 2010

Výkonnost strojů je určujícím faktorem, který rozděluje farmáře na úspěšné a ty druhé. Jednou z možností, jak zvýšit výkonnost, je používání nových technologií a pracovních postupů vedoucích k lepšímu využívání strojů v kombinaci s nižší spotřebou paliva.

Společnost Rhea Holding, vlastnící od letošního jara soupravu strojů CLAAS XERION 3800 TRAV VC a diskového podmítače VÄDERSTAD CARRIER 1225 nám poskytla data z jarní přípravy půdy. Rádi bychom se s Vámi podělili o více než zajímavé údaje z praxe.
Jako podklad pro vyhodnocení údajů nám posloužily záznamy obsluhy a hlavně údaje z palubního počítače CEBIS, který dokáže zaznamenat nejen údaje o zpracované ploše, ale hlavně také spotřebu paliva.
Údaje z traktoru XERION 3800 TRAC VC, který letošní jaro pracoval pouze s diskovým podmítačem VÄDERSTAD CARRIER o pracovním záběru 12,25 m jsou jednoznačné:

- obdělaná plocha celkem 2.345,88 ha
- celková spotřeba paliva (včetně přejezdů) 11.425 l
- plošná výkonnost za celkovou dobu práce 8,3 ha/h
- výkonnost po odečtu přejezdů 12,21 ha/h
- spotřeba paliva na plochu dosáhla výborných 4,9 l/ha.

Při vzdálenosti téměř 70 km mezi nejvzdálenějšími farmami společnosti Rhea Holding jsou tyto údaje velice dobré.

Pořízení výkonných traktorů má jedno úskalí. Mají smysl tehdy, pokud se využije jejich vysokého potenciálu k vyšší výkonnosti, zákonitě spjaté s nižší spotřebou paliva.
A myslíme si, že společnosti Rhea Holding se to daří!