class vaderstad

Majitelé firmy Väderstad s sebou na letošní Techagro přivezli pozitivní zprávy

02. 04. 2010

Cristina a Crister Stark majitelé švédské firmy Väderstad navštívili poprvé výstavu Techagro.
Kromě brněnského výstaviště zavítali i na nedalekou farmu v Jiřicích u Znojma, patřící do skupiny Rhea Holding, aby pozdravili našeho významného zákazníka, prohlédli si farmu a podívali se na pole, kde právě stroje Väderstad a Claas prováděli jarní předseťovou přípravu a seli hrách. Ze Švédska nám s sebou přivezli pozitivní zprávy o jejich firmě, která se i přes nelehké období v zemědělství nachází v dobré ekonomické situaci.

Pozitivní výsledek pro Väderstad-Verken i v roce 2009 - navzdory recesi

Švédský výrobce zemědělských strojů Väderstad-Verken AB vytvořil v roce 2009 zisk 8,5 milionů EUR, a to i přes recesi a pokles obratu o 24% v porovnání s rokem 2008. Celkový objem obratu byl 150 milionů EUR, z čehož vychází ziskovost téměř 6 %. Likvidita podniku činí 47 %.

Po mnoha letech zvyšující se poptávky a strmého růstu byl i Väderstad v roce 2009 ovlivněn současnou globální krizí, která vedla k poklesu poptávky. Firma byla nucena minulý rok snížit náklady, částečně i snížením počtu zaměstnanců.
"Byl to obtížný rok a bylo velmi bolavé muset propustit některé spolupracovníky, ale bylo to díky současné recesi nevyhnutelné", řekl Crister Stark, předseda představenstva Väderstad-Verken.

Společnost měla v minulých letech zkušenosti s velmi silným růstem exportu, zejména díky otevření nových zastoupení v zemích jako Austrálie, Rusko a Ukrajina. Byl to hlavně prodej ve východní a střední Evropě, který ostře poklesl v roce 2009, částečně díky nižším cenám komodit a také díky složité situaci v bankovním sektoru. Přesto byl například prodej v zemích, jako je Polsko a Maďarsko na velmi dobré úrovni, a dokonce byl vyšší než v roce předchozím. Většina zemí v západní Evropě měla velmi dobrý rok.
"Stojí například za povšimnutí, že i přes velmi slabou poptávku na Ukrajině byla naše dceřiná firma schopna vytvořit zisk", dodal Crister Stark.

Pokračující pokles v poptávce
Poptávka po výrobcích ještě stále klesá, primárně proto, že ceny komodit a mléka jsou celosvětově nízké.
"Měli jsme nyní dva rekordní roky, co se týče výnosů, v kombinaci se snížením poptávky díky globální situaci. Zvýšení produkce a snížení poptávky po ní vedlo k nízkým cenám. Mnoho farmářů z celého světa má stále ještě velké množství produkce na skladech, což také vede ke snižování cen", vysvětloval Crister Stark.

Pohled do budoucnosti
Väderstad-Verken se usiluje o co možná nejracionálnější a nejefektivnější proces výroby. Například během roku bylo investováno 17 milionů EUR do automatické manipulace s materiálem a do zařízení s 3D řezáním. Dnes je firma bezpříkladně automatizována na místech, kde dochází k výrobě dílů určených pro montáž strojů.
"Nadále pokračujeme neohroženě při vývoji nových produktů, a mnoho nových typů strojů je již na cestě. K tomu jsme zvýšili naši přítomnost na moha různých trzích po celém světě, včetně např. Jižní Afriky. Založili jsme také novou dceřinou firmu na trhu v Rumunsku, který jak věříme, se pro nás stane dalším významným trhem", uzavřel Crister Stark.

Tolik tisková zpráva, z 23.3.2010