class vaderstad

XERION 3800 společnosti SALIX Morava při jarním přihnojení

14. 03. 2010

Výjimku potvrzující pravidla znovu stvrdil systémový traktor CLAAS XERION při nasazení, kde by ho jen ztěžka někdo hledal. Nejedná se totiž jen o nejsilnější traktor s plynulou převodovkou na světě, jak ho již vnímá odborná veřejnost, a hlavně více než 1000 uživatelů po celé Evropě (včetně sedmi v České republice).

Svou univerzálnost a široké spektrum použití znovu potvrdil i při jarním přihnojení s rozmetadlem průmyslových hnojiv RAUCH AXERA EMC.
Byl tak dokonale využit vysoký potenciál tohoto stroje. Hlavní roli zde sehrála skládanka důležitých parametrů traktoru pro maximální výkonnost při minimální spotřebě paliva:
- pneumatiky s rozměrem 800/70 R38 Michelin MACHXBIB
- změna tlaku pneumatik za jízdy
- plynulá převodovka umožňující práci při nízkých pracovních otáčkách motoru
- navigace GPS Pilot pracující s přesností +/- 10 cm.

V kombinaci s rozmetadlem s hydraulickým pohonem rozmetacích lopatek lze dosahovat impozantních parametrů: výkonnost 30-50 ha/h (dle aplikované dávky), spotřeba paliva 0,4-0,5 l/ha a hlavně pozemek bez kolejí způsobených pneumatikami traktoru. Pracovní tlak v pneumatikách je nastavitelný v rozsahu 0,8-2,5 bar dle okamžitých podmínek. Na přiložených fotografiích máte možnost vidět přihnojení porostu pšenice, dávka 150 kg/ha, pracovní rychlost 20 km/h, provozní otáčky motoru 1300-1350 ot/min. Za povšimnutí stojí také porovnání kolejí vytvořených na podzim při postřiku, a při jarním přihnojování.