class vaderstad

ELIOS - nová třída traktorů od CLAAS

12. 12. 2009

Novou třídu traktorů určených zejména do komunální sféry, do podhorských oblastí nebo pěstitelům zeleniny představila společnost CLAAS. Traktory s obchodním názvem CLAAS ELIOS si odbyly světovou premiéru na letošním veletrhu Agritechnica v Hannoveru, a dle velkého zájmu návštěvníků lze tušit, že přichází na trh zajímavá novinka.

ELIOS - místo určení komunální sféra

Nový traktor ve třídě 70-90 k byl představen s obchodním názvem CLAAS ELIOS. Měl by vyplnit mezeru mezi specializovanými traktory NEXOS a typickým farmářským traktorem AXOS. Vznikla tak vlastně nová řada traktorů s parametry vyhovujícími požadavkům na malý traktor použitelný jak v živočišné výrobě, schopen používat čelní nakladač, tak použitelný v komunální sféře. ELIOS bude vyráběn v několika modifikacích zahrnujících varianty kabrio nebo s kabinou, s pohonem pouze zadní nápravy, nebo všech kol a 3 varianty dle výkonu motoru - viz tabulka

ELIOS 210 4 válec 3,2 l 72 k
ELIOS 220 4 válec 3,2 l 78 k
ELIOS 230 4 válec 3,2 l 88 k

Výkony dle ISO TR 14396

Motor

Společnost CLAAS přešla s celou řadou traktorů na nové 4 válcové přeplňované motory NEF splňující emisní normu Tier 3. Všechny modely traktorů ELIOS jsou vybaveny 4 válcovými motory s objemem 3,2 l, jejichž hlavní výhodou proti 3 válcové variantě jsou klidnější a tišší chod motoru, plynulejší změna otáček a vyšší krouticí moment dosažený při nižších otáčkách motoru.

Převodovka, PTO

V nabídce jsou 3 základní převodovky 12/12, 24/12 a 24/24. Je jen na uživateli, jestli zvolí variantu s mechanickou, či el. hydraulickou reverzací variantou jak reverzace, tak násobiče krouticího momentu. Velkou výhodou jsou snížené otáčky motoru při jmenovitých otáčkách vývodového hřídele (PTO). Jmenovitých otáček PTO 1.000 ot/min je dosaženo již při 1962 ot/min motoru, což znamená úsporu paliva cca 1,2 l/h v porovnání s provozem při jmenovitých otáčkách motoru.

Příchodem traktoru řady ELIOS společnost CLAAS vstoupila do segmentu, který není typický jen pro zemědělství, ale i pro další oblasti, kde se používají traktory s výkonem do 100 k.

Video