class vaderstad

CLAAS XERION 5000 - revoluce ve třídě nad 400 k

29. 11. 2009

Na veletrhu Agritechnica v Hannoveru představila společnost CLAAS nejsilnější variantu svého systémového traktoru XERION, a to dvěma modely XERION 4500 a XERION 5000. Posunula tak hranici svých nejsilnějších traktorů nad pomyslnou hranici 400 k a nezastavila ji ani meta 500 k, protože silnější z dvojice představených traktorů dosahuje maximálního výkonu 524 k.

Již stávající řada traktorů XERION 3300 a zejména 3800 dokázala, že tento traktor dosahuje výborných tahových vlastností a bezkonkurenční spotřebu paliva. Kombinace hmotnosti až 18 t, všech stejně velkých pneumatik s velkou plochou otisku, silného motoru v kombinaci s plynulou převodovkou totiž XERION již předurčily k přenosu vysokého výkonu na podložku. Nové trendy v moderním zemědělství si však vyžadují ještě silnější stroje, které by byly schopny pracovat s pracovními záběry 10-12 m vysokou pracovní rychlostí, nebo ve větších pracovních hloubkách.

Řešením je používání pásových, kloubových nebo kloubových traktorů s pásy, které se však potýkají s šířkou překračující povolené 3 m, malou přepravní rychlostí a hlavně zastaralými převodovkami typu PowerShift.

Společnost CLAAS přichází na trh s revolučním řešením v tomto segmentu traktorů novou řadou svého prémiového produktu, traktorem XERION řady 4500 a 5000. Nejedná se pouze o inovaci stávajících modelů, ale o kompletně nový traktor navržený do těch nejtěžších podmínek.

Základem nového traktoru je silný rám, do kterého jsou uloženy motor Caterpillar C13 s mohutným krouticím momentem až 2.350 Nm a hlavně nejdůležitější část celého konceptu XERION, nová plynulá převodovka ZF. Spolu s novými pneumatikami s rozměrem 900/60 R42 a vysokou maximální hmotností přes 20 t se tak na trhu se zemědělskou technikou objevil obr, překračující možnosti stávajících traktorů o jednu třídu!

Video