class vaderstad

CLAAS XERION specialista pro aplikaci kejdy

03. 06. 2009

Jednou z prací, při které systémový traktor CLAAS XERION vyniká, je aplikace kejdy. Díky rámové koncepci, dovolující maximální zatížení až 30 t, krabímu chodu snižujícímu měrný tlak na půdu, dostatečnému výkonu motoru max. 380 k a bezstupňové převodovce ZF Eccom je schopen pracovat s nesenou i taženou verzí nádrže na kejdu.

Jedna z variant, vybavená speciální nástavbou na aplikaci kejdy je od května 2009 v provozu také v České republice. CLAAS XERION 3800 Saddle Trac vybavený nesenou nástavbou Vacutec o objemu 12 m3 začal pracovat v podniku Agroslužby Žďár nad Sázavou.

Zvláštností je použití dvou sad pneumatik. První sada jsou flotační pneumatiky 800/65 R32 pro aplikaci kejdy do půdy, popř. injektáž do travních porostů a luk. Specialitou je použití kultivačních pneumatik o rozměru 540/70 R 38, které jsou určeny zejména pro přihnojení kejdy mezi řádky kukuřice. Pohon aplikačního čerpadla s výkonností až 8,5 m3/h má na starosti přídavná hydraulika Power Hydraulic, díky které je možno používat snížené otáčky motoru nejen pro aplikaci na poli, ale i při čerpání kejdy.

Koncepce CLAAS XERION

Celý koncept stroje je založen na několika hlavních parametrech, které činí toto vozidlo jedinečným. Jsou to především všechna čtyři stejně velká kola s max. možným průměrem 2,05 m, což zvětšuje kontaktní plochu s podložkou o 30% proti standardním traktorům.

Díky rámové konstrukci je zde možnost optimálního dotížení s efektem maximalizace tahových sil a minimalizace prokluzu. Rozložení hmotnosti je 55% vpředu / 45% vzadu.
Řízení obou náprav snižuje průměr otáčení na 12 m a umožňuje další způsoby řízení, jako je krabí chod, synchronní řízení atd.

Permanentní pohon 4x4 díky plně reverzovatelné plynulé převodovce ZF Eccom 3.5 s vysokým mechanickým podílem točivého momentu.

Pro aplikaci kejdy (ale nejen pro ni), je možno XERION dovybavit přídavnou vysoce výkonnostní hydraulikou s maximálním průtokem 235 l/min s maximálním tlakem až 26 Mpa. Hlavní aplikací je v tomto případě pohon čerpadla na kejdu, což dovoluje zejména výkon přídavné hydrauliky max. 90 kW.
V případě, že bude při aplikaci používán tzv. psí chod stroje, může být XERION vybaven speciálním výkyvným zadním tříbodovým závěsem, umožňujícím boční výkyv na obě strany. Pro případ agregace s návěsnými stroji (aplikace kejdy, transportní práce s návěsem) je k dispozici zařízení s kulovým závěsem o průměru 110 mm.

České zemědělství má nyní k dispozici opravdu špičkový stroj ve svém oboru. Chcete-li aplikovat až 1.000 m3/den opravdu profesionálně, volte CLAAS XERION!